تمریناتی برای تمرکز ذهن برای همه - بخصوص ورزشکارن و شرکت کننده ها در آزمونهای علمی

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیا شما در حال مطالعه برای آزمون خاصی میباشید؟ آیا شما هر روز برای یک مسابقه سخت تمرین میکنید؟ آیا شما در حال گذراندن یک دوره تحصیلی هستید؟ آیا شما از نداشتن تمرکز در فعالیتهای روزمره و یا کاری خود رنج میبرید؟

رمز موفقیت شما در آن خواهد بود که ذهنتان در کارتان  تمرکز نماید. شما برای اینکه بتوانید در یک کار خبره شوید باید حداکثر تمرکز را بر روی آن داشته باشید. هر چه میزان تمرکز بیشتر باشد موفقیت شما نیز بیشتر و اعتماد به نفستان نیز افزایش می یابد. ذهن انسان مانند کودکی بازیگوش دوست دارد تا به هر جا سرک بکشد. شما باید این کودک بازیگوش را کنترل نمائید. برای کنترل باید قادر باشید تا بر آن مسلط گردید. در غیر این صورت به راحتی یاد گرفته های خود را فراموش خواهید کرد و تلاشتان بازده خوبی نخواهد داشت. برای شروع باید به ذهن خود تمرین دهید تا نظم داشته باشد و آزادانه به هر جا نرود. ذهن آدمی به صورت غریزی دوست دارد تا تنبلی کند و از تمرکز بر روی یک مورد خاص فرار نماید. اینجا هنر شما کنترل ذهنتان است.

شما انتخاب نمائید که ذهنتات خلاق و موثر باشد یا بازگوش و فرار

 

برای داشتن یک ذهن کارا و موثر باید تمریناتی که در زیر وجود دارند را با دقت انجام دهید.  در شروع تمرین شماره 1 را انجام دهید بعد از چند روز یا هفته که موفق شدید این تمرین را بدون مشکل انجام دهید به سراغ تمرین شماره 2 بروید.

 

 

هر جلسه تمرینی را تا 10 دقیقه طول دهید و به تدریج زمان  تمرین را به 15دقیقه در روز برسانید.. با خودتان صادق باشید. تنها در صورتی که هر مرحله را با موفقیت به انجام رسانیده اید به سراغ تمرین بعدی بروید. شاید یک یا دو روز و شاید چند هفته یک تمرین بطول انجامد. در طول تمرینات فقط به تمرین تمرکز نمائید و نه چیز دیگر.

 

مهم نیست در کجا هستید و در چه زمانی. هر جایی که یافتید و هر زمانی که میتوانید این تمرین را انجام دهید. به یاد داشته باشید داشتن آرامش شرط موفقیت شماست. داشتن آرامش برای کسب موفقیت گاهی صدها برابر موثر تر از تقلا و تلاش میباشد.

 

 

تمرین شماره 1

یک کتاب انتخاب نمائید. تعداد لغات یک پاراگراف را بشمارید. دوباره آن را بشمارید تا مطمئین شوید درست شمارش کرده اید. زمانی که مطمئن شدید شمارش شما درس بوده کل لغات صفحه را بشمارید. حال کل لغات صفحه را بدون استفاده از نشان انگشتان بشمارید و تنها به صورت ذهنی و تنها نگاه کردن این کار را انجام دهید.

 

تمرین شماره 2

از 1 تا 100 را برعکس بشمارید

 

تمرین شماره 3

از یک تا صد را برعکس بشمارید ولی با پرشهای سه شماره ای مانند : 100-97-94-...

 

تمرین شماره 4:

یک جمله الهام بخش یا یک شعر ساده انتخاب نمائید. چشمها را ببندید و به مدت 5 دقیقه در ذهن خود تکرار کنید

 

تمرین شماره 5:

یک میوه مانند موز، سیب، انار و یا هر چیز دیگر را انتخاب نمائید. آن در دستانتان بگیرید و به آن میوه تمرکز کنید. به شکل  وبو و مزه و یا هر چیز دیگر در مورد آن میوه. اجازه ندهید که سایر موارد فکرتان را منحرف نماید مانند کجا میوه را خریدید؟ کجا رشد کرد؟ قیمت و موارد دیگر

 

تمرین شماره 6:

بعد از تمرین شماره 5  این تمرین را میتوانید انجام دهید. چشمانتان را بندید و به مدت 3 دقیقه آن میوه را در ذهن خود تجسم کنید. شکل، مزه، بو و اجزا آن میوه را در ذهن خود تجسم کنید.

تمرین شماره 7

یک شی مانند چنگال، ساعت، قاشق و قاشق یا هر چیز ساده دیگر  مثل عینک را انتخاب نمائید و به طور شفاف همه بخشهای آن را تصویر سازی نمائید.  حال فقط به آن شی نگاه کنید و به هیچ چیز دیگری حتی در مورد لغات آن شی نیز فکر نکنید.

 

تمرین شماره 8

بعد از آنکه  در انجام تمرینات هفتگانه فوق مهارت کسب کرده اید این تمرین را میتوانید به انجام برسانید

یک شکل ساده مانند مثلث، دایره یا مربع رسم نمائید. حال آن را رنگی نمائید و به داخل شکل تمرکز نمائید. فقط و فقط به داخل شکل توجه کنید نه چیز دیگری...

 

تمرین شماره 9

با توجه به تمرین شماره 8 ، شی را در در ذهن خود تجسم نمائید و تنها به آن فکر نمائید. این کار را با چشمان بسته انجام دهید.  اگر شکل را فراموش کردید برای لحظه ای چشمانتان را باز کنید و دوباره چشم را ببندید.

 

تمرین شماره 10

سعی کنید تا 5 دقیقه را بدون تفکر باقی بمانید. در صورتی که تمرینات قبلی را درست انجام داده باشید  شما میتوانید این تمرین را نیز انجام دهید.

 

توصیه مهم: سعی کنید در روز 15 دقیقه را به قدم زدن و یا فعالیت ورزشی بپردازید. مهم نیست کجا و چگونه. باید بدانید تمرین منظم باعث افزایش جریان خون و تنفس و در نتیجه پالایش بدن و دفع مواد زائد میگردد. بخصوص اگر شما نیاز به تمرکز در مدت زیادی از روز هستید حتما با انجام تمرینات ورزشی مثل پیاده روی و یوگا در طول روز بدن خود را شاد نگه دارید. یادتان نرود ذهن شما در صورتی متمرکز خواهد ماند که جسم شادابی هم داشته باشید.

 

با امید موفقیت برای همه شما خوانندگان محترم.

 

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی