توضیح از وضعیت مجله فیزیولوژی ورزشی کاربردی

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با سلام و احترام

از پاییز 1394 مجله فیزیولوژی ورزشی کاربردی که سابقه حدود 4 ساله در انتشار مقالات علمی داشت موفق شد تا به عنوان اولین نشریه تخصصی در حوزه فیزیولوژی ورزشی و علم تمرین در پایگاه آی اس آی ISI  که معتبرترین مرجع علمی دنیا میباشد نمایه گردد و به دنبال آن فرصتی خواهیم داشت تا در مرحله بعد برای این نشریه ایمپکت فاکتور دریافت نمائیم. متاسفانه بعد از انتشار اخبار نمایه شدن برخی از نشریات و دوستان محترم نه تنها خوشحال نشدند  بلکه اقدام به تخریب و گاهاٌ زدن تهمتهایی نموده اند که نیاز است در اینجا بدانها به شرح  زیر پاسخ دهیم.

اینکه بعد از دهه ها از حضور رشته های علوم ورزشی در دانشگاههای کشور، مجله ای توانسته بدون هیچ گونه حمایتی مادی و معنوی از هر گونه سازمان دولتی در مراکز بزرگ علمی جهان در حوزه ورزش خود را نشان دهد میتواند جای تقدیر داشته باشد و از الگوی آن برای سایر نشریات کشور نیز استفاده شود که آنچه دیدیم و شنیدیم غیر از این بود و نه تنها باعث خوشحالی نگردید بلکه باعث شد جمعی اقدام به جبهه گیری و حتی تخریب آن نمایند که تا کنون  در برابر آنها سکوت کرده و هم اکنون لازم دانستیم  با حفظ احترامات توضیحاتی را جهت روشن شدن ابهامات اعلام نمائیم.

آدرس وب سایت مجله: www.ijaep.com

International Journal of Applied Exercise Physiology

 این نشریه به مانند اغلب نشریات دنیا از منایع دولتی و بیت المال استفاده نمیکند و به هیچ عنوان در هیچ کدام از مراحل دریافت، ویرایش، داوری و انتشار از نویسنده گان  تاکنون پولی اخذ نکرده و نخواهد کرد. نسبت دادن این نشریه به موسسه هایی که با دریافت وجوه هنگفت نسبت به چاپ مقالات اقدام میکنند به هیچ عنوان صحیح نمیباشد.

 این نشریه یک سال بعد از انتشار در پایگاه جهان اسلام ISC نمایه گردید. بعد از مدت کوتاهی به دلیل تغییر سیاستهای این پایگاه اعلام شد از بین نشریات ایرانی تنها آنهایی که از وزارت علوم مجوز دارند میتوانند در ISC نمایه باشند و بنابراین نشریه حاضر نیز از لیست آنها خارج گردید و این به معنی لیست سیاه بودن نشریه نمیباشد که متاسفانه از این لیست برخی از افراد در جهت ضربه زدن به نشریه سوء استفاده کردند. در تماسها با این پایگاه از ما خواسته شد تا از وزارت علوم مجوز بگیریم که ما نیز به دلایلی که در ادامه قید شده اقدامی در این جهت ننمودیم. لازم به توضیح است ریاست محترم پایگاه ISC نیز مدتی پیش با افتخار اعلام کرد که 25 نشریه ایرانی در ای اس ای نمایه شدند که نام نشریه فیزیولوژی ورزشی کاربردی نیز از آن جمله میباشد (لینک خبر اصلی). این نشریه به هیچ عنوان در لیست سیاه وزارت علوم نبوده و محققان محترم میتوانند با مرجعه به لیست نشریات سیاه وزارت علوم از این جهت مطمئن گردند.

 

 در اغلب نقاط دنیا انجمنهای مردم نهاد و غیر وابسته به دولت باعث رشد ورزش قهرمانی و همگانی شده اند و تجربه نیز نشان داد سازمانهای غیر وابسته به دولت از این حیث توانایی بالاتری نسبت به مراکز دولتی و یا انجمنهای وابسته به دولت دارند. از این جهت انجمن آسیایی علوم ورزشی و تمرین AESA با همکاری مجله فیزیولوژی ورزشی کاربردی آغاز به فعالیت نمود. این انجمن در حال حاضر از اساتید مطرح آسیایی و سایر قاره ها استفاده میکند و هر چند در ابتدای راه است ولی آینده روشنی برای آن متصور میباشد. به زودی اخبار خوبی از این انجمن غیر وابسته به مراکز دولتی خواهید شنید. ما در همینجا دست یاری به سوی همه کسانی دراز میکنیم که نه برای کسب منافع شخصی بلکه برای منافع بلند مدت برای جامعه  و همه اقشار مردم بخصوص آسیایی تبارها قدم برمیدارند. کلیه هزینه های نگهداری مجله و برپایی انجمن از طریق کارگاه های آموزشی تامین میگردد و تا کنون قصد نداشتیم برای منافع شخصی مجله را به سمت پولی شدن پیش ببریم. از آنجا که این انجمن به عنوان انجمن علمی در وزارت علوم پذیرفته شده نیست بنابراین مجله حاضر نیز قابل ثبت در وزارت علوم نمیباشد. لازم به توضیح است که مجلات با نمایه بین المللی نشان دهنده قدرت یک انجمن میباشند. نمونه ای که در NSCA نیز میتوان یافت. حال انجمنی برپا شد که توان آن نیز از این نشریه میباشد.

دوستان من، اساتید عزیز، دانشجویان گرامی و مدیران نشریات و انجمن های فارسی زبان، ما ادعایی برای علم نداریم بلکه قدمی برداشته ایم در مسیر طولانی ورزش. بگذارید بجای اینکه افتخار ما عضویت در انجمنهای آمریکایی و اروپایی باشد، انجمنهایی را رشد دهیم که پرچمدار ورزش قهرمانی و همگانی کشورمان گردند (بر این باوریم باید از تجارب انجمن ها و کشورهای موفق در این حوزه باید استفاده کرد). بگذاریم به ایرانی بودن خود افتخار کنیم.  اینکه تنها 65 مجله دنیا در حوزه علوم ورزشی در آی اس آی نمایه شده اند نشان از قدم راسخ این مجله و انجمن AESA دارد که در کنار آن قرار گرفته است. اگر ریالی از درآمدهای نفتی به سوی این نشریه و این انجمن می آمد و ما کارآمد نبودیم حق با همه منتقدان بود. ولی امروزه بجای منتقد افرادی در روبروی مجله و انجمن قرار گرفته اند که تخریب میکنند. در دنیای علم ما از تجارب و دانش همه استفاده میکنیم بدون هیچ گونه جبهه بندی و جناح بازی، همچنان که در حال حاضر نیز از بهترین اساتید ایران و دنیا در نشریه استفاده شد و برای پیشبرد اهدافمان نیز این مسیر را ادامه خواهیم داد.

سپاس از شما

و

با عرض پوزش از خوانندگان عزیز

دکتر علیرضا امانی

مدیر مسئول و سردبیر

23 اسفند 1394

 

 

 

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی