من نفس کم اوردم!

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جمله ای کوتاه که بسیار شنیده ایم و به دلیل تکراری بودن همیشه از کنار آن به سادگی گذشته ایم. " من نفس کم اوردم"

حتما با جمله بالا و یا جملات مشابه آن برخورد داشته اید. آیا هیچ گاه نسبت به این جمله به ظاهر عامیانه کنجکاو هم شده اید؟ بگذارید امروز به صورت مختصر جزئیات علمی این جمله را برای شما بازگو کنیم.

بدن ما در طول فعالیتهای هوازی همچون زندگی روزمره و فعالیتهای مختلف کم شدت وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. باید بدانیم که  بخش عمده مواد غذایی تنها در صورتی میتوانند باعث تولید انرژی در بدن گردند که اکسیژن نیز در دسترس داشته باشند. هر گونه محدودیت در دریافت و استفاده از اکسیژن منجر به آن میگردد که فرد در تولید انرژی مورد نیاز برای فعالیت خود ناتوان شده و بنابراین قادر به ادامه فعالیت نباشد که در این صورت با جمله مشابه بالا وضعیت خود را شرح میدهد. " دیگه نفس ندارد"

باید که همه ما بدانیم: بدن ما از محیط اطراف اکسیژن را دریافت میکند. ریه ها اکسیژن دریافتی حاصل تنفس را به خون انتقال میدهند و خون نیز با توجه به ظرفیت خود اکسِژن را به سلول جهت استفاده ارائه میکند. اکسِژن در سلول با توجه شرایط بدن مورد استفاده قرار میگیرد و عوامل زیادی در سلول برای استفاده از اکسیژن مهم میباشند که یکی از مهمترین آنها تعداد میتوکندری و سطح فعالیت آنزیمهای کربس میباشد. اگر بدن شما در هر کدام از مراحل یاد شده از دریافت تنفسی، انتقال از خون و استفاده در سلول دچار مشکل گردد منجر به خستگی ناشی از کمبود اکسیژن میگردد.

بدن اغلب ما آدمها در حالت استراحتی بین 200 تا 300 میلی لیتر اکسیژن در هر دقیقه دریافت میکند و در زمان فعالیت که نیاز به انرژی بیشتری هم دارد به شرایطی میرسد که شاید در هر دقیقه 5 لیتر هم اکسیژن دریافت نماید. البته این میزان با توجه به عواملی که در بالا ذکر شد در افراد متفاوت است.

 

آیا میتوانیم میزان دریافت اکسیژن را بهبود دهیم؟

پاسخ به این سوال بلی است ولی افراد با توجه به پتانسیلهای ژنتیکی محدودیتهایی نیز دارند. یک مربی دانا با استفاده از شیوه های تمرینی منظم و درست قادر به بهبود توانایی فرد در دریافت و استفاده از اکسیژن گردد. شیوه های مختلفی برای این منظور در سطوح مختلف از افراد با سطح پایین یا بالای آمادگی وجود دارد. باید یادآوری کنیم که ما در فیزیولوژی ورزشی به شیوه های مختلف قادر به اندازه گیری توانایی بدن در کسب اکسیژن بوده و سپس با یک برنامه تمرینی منظم آن را بهبود بخشیم.

سعی میکنیم شما را با این شیوه ها در مقالات آتی آشنا نمائیم. اما جا دارد تا لیستی از  مهمترین عوامل موثر در توانایی بدن در کسب اکسیژن را قرار دهیم.

 

1- هوای محیط و میزان اکسیژن موجود در آن

2- تنفس، ریه ها و عضلات تنفسی

3- قلب و سیستم گردش خون و توانایی آن در انتقال اکسیژن

4- توانایی سلولی در استفاده از اکسیژن که به عواملی همچون نوع تار، سطح فعالیت آنزیم های اکسیداتیو، چگالی میتوکندری و .... وابسته است.

 

آرزوی موفقیت و سربلندی همه شما را دارم

دکتر علیرضا امانی

 

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی