آیا تمرینات ورزشی تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای مفیدند؟

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دنیای تبادل اطلاعات و وجود شبکه های مختلف ماهواره ای بر روی جنبه های مختلف زندگی ما اثرات مثبت و منفی زیادی دارند. این اثر و اثربخشی در حوزه سلامت و ورزش نیز بیش از هر بخش دیگری به چشم میخورد. از تبلیغ محصولات مختلف ورزشی گرفته تا داروها و تمریناتی که تبلیغ میشوند. مبحث ما در مورد دارو های به دلیل وسعت زیادی که دارد نخواهد بود و تمرکز این نوشته بر روی اثربخشی تمریناتی است که در شبکه های مختلف تبلیغ میشوند.

 

زمانی که در مورد مفید بودن یک برنامه تمرینی صحبت میشود اولین سوال این خواهد بود که هدف شما از تمرین چیست؟ امروزه اغلب افراد با هدف تناسب اندام به تمرین میپردازند ولی افراد زیادی نیز هستند که برای افزایش شادی، کاهش افسردگی، بهبود گردش خون و تنفس، رهایی از دردهای مفصلی و ... به تمرین میپردازند.

 

افرادی که اجرا کننده برنامه های تلویزیونی در تمرینات ورزشی هستند با راههای متفاوت تر از آنچه به مردم میقبولانند به تناسب اندام دست یافته اند.

معمولا در تبلیغات رسانه ها تصویری بیشتر بر روی هدف کاهش وزن و تناسب اندام تمرکز شده است. نکته مهم در این بخش افرادی هستند که تمرینات را در برنامه ها اجرا میکنند. همیشه افرادی با تناسب اندام در حد عالی مجزی برنامه های تمرینی تلویزیونی میباشند تا حداکثر انگیزش در افراد ایجاد شود ولی نکته اینجاست که این افراد با تمریناتی که به شما توصیه میکنند به این وضعیت نرسیده اند.

به عنوان مثال برنامه ای از یک ورشکار ژیمناست دعوت میکنید تا یک برنامه تمرینات پیلاتس را مجری گری نماید. این تصور در مخاطبان ایجاد میشود که این نوع از تمرینات باعث وضعیت مناسب بدنی مجری شده است.  ایراد دقیقا اینجاست و متاسفانه اغلب مخاطبان بر اساس استیل بدنی مجری برنامه به سمت آن تمرین گرایش می یابند. باید تاکید کنم اغلب تمریناتی که در این رسانه ها بدان پرداخته میشوند برای کسانی مناسب میباشند که دارای تناسب بدنی کافی بوده و تنها قصد دارند وضعیت بدنی خود را حفظ نمایند. اغلب این تمرینات برای کسانی که در وضعیت چاق درجه یک، دو یا سه میباشند اثربخشی کافی در کاهش وزن نخواهد داشت و بعد از مدتی تمرین مخاطبان تمرینات را رها می میکنند و به سراغ برنامه تمرینی دیگر میروند.

 

در عین حال برخی دیگر از این برنامه ها که اثر بخش میباشند برای افرادی خاص شاید اثر بخش باشد و نمیتوان آن را به کل افراد مخاطب آن برنامه بسط و گسترش داد. باید بدانیم برای اثر بخشی یک برنامه موارد بسیاری باید مورد تاکید قرار گیرند که فراتر از این آموزشها میباشند.

 

هدف این مقاله به هیچ عنوان تخریب یک برنامه خاص ورزشی در برنامه های تلویزیونی نیست. تنها این تاکید را دارم که همه این برنامه های برای سلامتی مفید خواهند بود  و این در صورتی است که شرایط هر فرد هم  در آن برنامه تمرین گنجانیده شود ولی  باید گفت اغلب این برنامه های تمرینی اثر بخشی برای فردی که در شرایط  سخت قرار دارند را ندارد.

توصیه من اینجا این است که هر فرد با توجه به شرایط بدنی خود یک برنامه تناسب اندام مناسب با کمک یک مربی باتجربه و علمی تهیه کند و تنها در کنار برنامه اصلی به اینگونه تمرینات بپردازید تا از نظر وقت و هزینه ها صرفه جویی صورت گیرد و حداکثر کارایی به دست آید.

 

شاد باشید و سرزنده

دکتر علیرضا امانی

منبع: مجله علوم ورزشی

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی