پنج دلیل اصلی نتایج ضعیف والیبال ایران در ماههای اخیر

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

کمتر ایرانی سراغ داریم که امروزه وضع و حال والیبال ایران را ببیند و افسوس نخورد که چرا آنچه طی سالیان متمادی کاشتیم خیلی بد درو میکنیم و نتایج ضعیفی را در ماههای اخیر شاهد آن هستیم. بعد از اینکه یکی دو سال گذشته درخشش های خوبی از تیم ملی والیبال کشورمان دیده شد خیلی ها این درخشش را نتیجه کارهای یک شبه دانستند در حالی که اینچنین نبود و مجموع فعالیتهای خوب و زیربنایی در ده تا پانزده سال گذشته منجر به این نتایج گردید. ولی چه شد که به یک باره اینگونه شدیم و همه چیز به هم ریخت. انگار به یک باره باید آرزوی برد در مقابل چین و ژاپن را داشته باشیم. بنده به عنوان یکی از اعضاء جامعه و  متخصص علوم ورزشی پنج دلیل عمده را برای این نتایج در نظر دارم که در ادامه آورده شده است:

 

1- عدم حمایت از سرمربی تیم ملی از سوی رسانه ها

متاسفانه در سالهای اخیر بلایی که از سوی برخی رسانه نماها بر ورزش نازل میشد دوباره در والیبال سر درآورده است. رسانه هایی وجود دارند که برای اینکه مربی خاصی را به کارد تیم ملی اضافه کنند سعی در تخریب و ضعف کادر فنی دارند. کاری که باعث شده متاسفانه دیگر بازیکنان تیم ملی هم تحت تاثیر آن گوش به حرف سرمربی نمیدهند و حتی گاهی به وضوح در کادر مربیان تیم ملی هم مشاهده میشود که کمک های سرمربی نیز گوش به حرف او نمیدهند. این امر تا بدانجا پیش رفت که گاهی یکی یا دو بازیکن حاضر در زمین را همه کاره و مغز متفکر تیم معرفی میکنند و در عین حال که شکست از سوی این رسانه ها به سرمربی نسبت داده میشود پیروزی را حاصل تفکرات یک یا چند بازیکن میدانند

 

2- بزرگ کردن ورزشکار بیش از حد و ارزش واقعی

متاسفانه بلایی که در فوتبال ما وجود دارد این بار سر والیبال آمد. همچنان که  بازیکنی را یک شبه در حد مسی دانستیم والیبالیستهایی که گاهی هنوز نیاز به رشد بیشتری داشتند آنقدر بزرگ کردیم که در رویایی بزرگی خود زمین بازی را با تیترهای رسانه ای اشتباه گرفته بودند. آیا فصل آن نرسیده تا بازیکن بر اساس تیتر یک رسانه خاص انتخاب نشود؟ آیا حقایق ورزش نباید گفته شود؟

 

3- مقایسه نادرست با سایر رشته ها

بلافاصله بعد از یک یا دو پیروزی والیبالیستها را با فوتبالیستها مقایسه کردیم. اینکه چرا بازیکن فوتبال فلان قدر و بازیکن والیبال این مقدار پاداش میگیرد. این نوع نگاه باعث مشکلات زیادی در اردوها و بازی های تیم ملی شد تا جایی که بازیکنان خوب تیم ملی هم تا حرفی زده میشد، شکایت از پاداش کم در برابر فوتبالیستها داشتند. لازم به توضیح است اینگونه مقایسه ها به هیچ عنوان درست نیست و باید اثرات مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی یک ورزش را برای حمایتها در نظر داشت. نمیخواهیم از ارزش والیبالیستها بکاهیم ولی باید بدانیم هر رشته را باید تحت فاکتورهای خاصی امتیاز داد هرچند که امتیازات و پاداشهای فوتبال ایران بیش از استحقاق آن بود  و آن نیز جای بحث دارد. البته این حرکت که در رختکن تیمی در برابر نماینده یک مقام عالی با حالت قهریه از عدم دریافت پاداش برخورد کنند کاری ناپسند است که متاسفانه اتفاق می افتد. لطفا درک کنیم که در کجا زندگی میکنیم. درک کنیم که یک استاد تمام دانشگاه که تمام عمر خود را در علم سرکرده و شاید هم جوانی نداشته تنها درصدی از حقوق شما را میگیرد. پس مقایسه را کنار بگذاریم.

 

4- عدم توجه به بدنسازی

تمام دنیا بر این باورند که کادر فنی و سرمربی باید از دانش مربیان بدنساز حرفه ای بهره ببرند. قرار نیست بدنسازی تیم ملی هم والیبالیست باشد. بدنساز های تیم های ورزشی صرفا باید از دانش بالای علمی در ورزش برخوردار باشند. در صورتی که ضعف در بدنسازی داشته باشیم مطمئناً در نتیجه گیری ها ناموفق عمل خواهیم کرد. اجرای تکنیک ها و تاکتیکها تنها در بستر یک بدنسازی خوب خود را نشان خواهد داد. یه یاد داشته باشیم  تیم ملی کشورمان حتی در دوران آقای ولاسکو نیز  از این خصیصه بی بهره بود و هنوز هم هیچ رسانه ای متاسفانه به آن اشاره ای ندارد.

 

5- عدم حضور آنالیزور ها

تمام تیم ها و ورزشکاران رشته های ورزشی نیاز مبرم به آنالیز دارند. دریافت اطلاعات بازیکنان در حین بازی و بازخورد بلافاصله اطلاعات به سرمربی کار یک تیم کارشناسی و مربیان سطوح بالا است. نیاز نیست همه در نیمکت بنشینند. ما مربیان برزگی در کشور داریم که میتوانند با همراهی یک تیم کارشناسی و خبره به عنوان آنالیزور همزمان در تیم ملی ما کمک نمایند. این کمک فقط در والیبال نبوده و در اغلب تیم های ملی ما میتواند وجود داشته باشد. باید بدانیم که کار با نرم افزاها و سیستم های پیشرفته برای آنالیز تیم ها از نظر تکنیک، تاکتیک و آمادگی جسمانی از مهمترین بخشهای هر مسابقه ای است که باید در همان حین بازی بازخورد به سرمربی داده شود. البته فراموش نکنیم تصمیم گیرنده نهایی سرمربی است و بازخورد با دخالت فرق دارد.

 

امیدواریم مسئولین به این گفته ها که فقط از سوی من گفته نمیشود گوش فرا دهند.

دکتر علیرضا امانی

هیات علمی دانشگاه و دکتری فیزیولوژی ورزشی

 

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی