چربی سفید، چربی قهوه ای : کدام یک در بدن شما راحتتر میسوزند؟

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که "آیا چربی ها انواع مختلفی دارد و به صورتهای گوناگون در بدن ما ذخیره میشوند؟" اگر شما هم تاکنون این سوال را در ذهن خود مرور کرده اید توصیه ما به شما مطالعه مقاله حاضر است.

شما در بدو تولد دارای تعداد زیادی ذخایر سلولهای چربی به صورت چربی قهوه ای میباشید. سلولهای قهوه ای رنگ چربی وضعیت متابولیکی خاص خود را داشته و در واقع با سوخت و ساز در این سلولها بدن ما گرم میشود. یکی از دلائل گرم ماندن بدن نوازدان میزان زیاد این نوع از چربی ها در بدن میباشد. به تدریج با افزایش سن از میزان چربی قهوه ای در بدن ما کاسته و چربی جایگزین آن یعنی چربی سفید در بدن ذخیره میشود. چربی سفید به مانند چربی های قهوه ای وضعیت متابلولیکی مناسبی نداشته و به راحتی نیز نمیسوزد بنابراین افزایش این نوع چربی در بدن برای افراد مشکل آفرین خواهد بود.

 

عمده چربی هایی که شما در  زیر پوست بدن خود ذخیره نموده اید از چربی های سفید است ولی نمیتوان به قطع در این زمینه اظهار نظر کرد. عمدتا چربی های ناحیه شکم و زیر پوست این ناحیه از چربی های سفید و چربی های ناحیه ران و باسن از نوع چربی های قهوه ای میباشند. البته به تدریج در طول زمان با افزایش سن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب تبدیل چربی های قهوه ای به چربی های سفید نیز تسهیل میشوند. وجود چربی سفید زیاد در بدن منجر به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون، دیابت و ... میگردد. تمرینات منظم هوازی به همراه کنترل تغذیه در طولانی مدت در صورتی که با یک روش زندگی سالم مداومی همراه باشد باعث تبدیل سلولهای سفید چربی به قهوه ای و سوختن راحتتر آن ها با تمرین میگردد.

 

امروزه مکملهایی در بازار وجود دارند که ادعا میکنند باعث تبدیل این دو چربی به هم میگردند و این اواخر یک شرکت اعلام کرد که برای اولین بار یک کپسول برای این منظور ابداع کرده است. هنوز همه این موارد در حد شعارهای تبلیغاتی بوده و نمیتوان آن ها را تائید یا رد نمود. البته آنچه در علم برای ما به اثبات رسیده است افزایش بافتهای چربی سفید در نتیجه کم تحرکی و تغذیه فست فودها، چربی های اشباع و نیز سرخ کردنی های پرخطر میباشد.

 

امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (2)

هنوز نظری ارسال نشده است
  1. علیرضا رجبی

با تشکر ، بسیار جالب بود

Dear Sirs,
Good Day , I really enjoyed reading the article , be sure many people will get benefited from it.

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی