تمریناتی مناسب برای نوزادان و کودکان تا یک ساله

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که به دنبال رشد و تکامل سریعتر فرزند خود هستید. آیا میتوان برای یک نوزاد یا کودک چند ماهه نیز یک برنامه تمرینی طراحی کرد. جواب ما بدون قطع بلی خواهد بود. البته باید بدانیم که دادن تمرین به کودکان و نوزادان از چند جنبه باید مد نظر قرار گیرد.  در زیر این نکات را لیست کرده ایم که امیدوارم مورد توجه قرار گیرند:

 

نکات مهم در تمرین با نوزادان

1- مهمترین نکته در تمرین کودکان این است که باید با دقت و حوصله تمرین توسط یک فرد بزرگسال مدیریت گردد تا مانع از آسیب های کودک گردد. هر گونه بی توجهی در اجرای این تمرینات میتواند منجر به آسیب گردد.

2- تمرینات در سنین پایین با تمرکز بر  روی عضلات مرکزی بدن یا کور بوده که باعث بهبود در تعادل میگردد. همانگونه که میدانید در سال اول رشد، نوزاد و کودک نیاز به بهبود تعادل دارد. به محض بهبود تعادل کودک میتواند بنشیند و یا راه برود. بنابراین تمرینات ما در وهله اول بر روی تعادل این عضلات میباشد و درعین حال باعث افزایش قدرت عضلات دستها و تنه نیز میگردد.

3- در اجرای تمرین برای کودکان نیاز به یک فضای مناسب از نظر دما و نیز تهویه مناسب میباشد. در حین تمرین نیز کودکتان باید حداقل لباس را بر تن داشته باشد.

4- تمرین به صورت مداوم و روزانه باید صورت گیرد. از اجرای تمرینات زیاد در یک جلسه بپرهیزید. برخلاف افراد بزرگسال نوزاد و کودک باید هر بار چند دقیقه اندک تمرین داده شود تا خستگی منجر به ناراحتی او نگردد.

 

 

لوازم مورد نیاز برای اجرای برنامه:

یک توپ سوئیسی که میتوانید بر اساس قد خود آن را تهیه فرمائید برای تهیه یک توپ مناسب مقاله زیر را مطالعه فرمائید:

 يك سوئيس بال مناسب تهيه كنيد

 

ویدئوی اجرای تمرین:

 

 

 

 

نحوه اجرای تمرین:

در تمرینات امروز آرسام 5 ماهه به کمک من آمد.

مرحله اول: حال به اولین مرحله یک برنامه تمرینی خواهیم پرداخت. توصیه میشود برای کودکان از 50 روزهگی به بعد برنامه تمرینی اجرا شود لذا برای اجرای یک برنامه تمرینی زودتر تنها باید به صورت موردی بررسی گردد و برای همه توصیه نمیشود. تمرین را با نشاند کودک روی پاهای خود در وضعیتی که خودتان بر بروی توپ نشسته اید اجرا کنید و درحالی که کودکتان روی پاهای شما قرار گرفته با فشار به توپ حرکت بالا و پایین داشته باشید. بعد از 1 دقیقه از اجرای این تمرین وارد مرحله بعد میشوید. این تمرین همه روزه باید اجرا گردد.

 

مرحله دوم: در این مرحله باید کودک را به سینه بر روی توپ قرار دهیم. باید دستهای کوک باز باشد و روی توپ قرار بگیرد. شاید اوایل کمی برای کودک سخت باشد ولی به تدریج خواهد آموخت. باید در این تمرین با دستها کودک را کنترل نمائید. به آرامی توپ را به طرفین حرکت دهید. این حرکات باید بسیار اندک و در حد 10 تا 20 سانت به طرفین و جلو وعقب باشد. نباید در این تمرین حمایت دست شما از روی پشت و باسن کودک برداشته شود. یک نکته مهم این است که هرگاه کودک به سمت جلو حرکت داده میشود پاهها از پشت به بالا می آیند. این مورد خطرناک میباشد. لذا همیشه با یک دست روی باسن و یا پای کودک را داشته باشید تا پاههای کودک از پشت زیاد بالا نیایند.

 

 

 

مرحله سوم: تمرین مرحله دوم باید حداقل به مدت یک هفته و هر روز اجرا گردد. بعد از اینکه کودک شما به راحتی تمرین قبل را اجرا نمود وارد مرحله دوم میشویم. در این مرحله باید حمایت خود را کمتر کنید و خیلی آرام بدن کودک را داشته باشید و گاهی هم او را رها نمائید. اجرای این برنامه میتواند همه روزه اجرا گردد و هر هفته میتوانید سرعت توپ را کمی بالاتر برده و نیز حمایت خود را از کودک کمتر نمائید. باید همیشه آماده باشید تا مانع از سقوط کودک از روی توپ شوید. کودکان این نوع تمرینات را دوست دارند و ساعات دلپذیری برای شما و کودک شما خواهد بود.

 

 

نتیجه این نوع تمرینات خیلی زود مشخص میگردد و شما به زودی به شرایطی خواهید رسید که میتوانید با اطمینان از کودک خود حرکات دشوارتری را نیز انتظار داشته باشید.

امیدوارم این برنامه تمرینی برای شما مفید بوده باشد

 

مقاله بعدی: تمرین با توپ سوئیسی برای کودکان یک تا دو ساله

شاد باشید و سرزنده

 

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی