Jet Lag چیست و چه باید کرد؟

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

Jet Lag

 

Jet Lag به معنی مشکلی است که در تفاوت ساعت بیولوژیکی و ساعت واقعی به وجود می آید. اجازه دهید اینگونه توضیح دهیم که اگر شما به یک مسافرت طولانی مانند جنوب شرق آسیا بروید اختلاف ساعتی تا حدود 7 ساعت با کشورمان خواهید داشت. این تفاوت در زمان واقعی با سیکل شبانه روزی که بدنتان بدان عادت داشت را Jet lag میگویند. این اختلاف عموما باعث مشکلاتی میگردد که در اثر چند رو برطرف میگردد.

 

قاعده بر این منوال است که به ازای هر 1 ساعت اختلاف ساعت باید یک شبانه روز به فرد فرصت بدهیم تا به وضعیت عادی برگردد ولی آیا این واقع بینانه است؟

این مشکل برای کسانی که مسافرتشان در روزهای کمی انجام میگردد یا تیم های ورزشی که جهت انجام مسابقات بدین سفرها میروند حاد است. شاید شما با یک تور 7 روزه به این سفر رفته اید. اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن که ماحصل تغییر در مکان میباشد منجر به کاهش کارایی روزانه شما میگردد و نمیتوانید به اندازه کافی از سفرتان لذت ببرید. لذا در این مرحله باید روشهایی را برای برطرف کردن این وضعیت داشته باشیم.

 

روشهای زیر برای کسانی که در معرض این مشکل میباشند میتوانند کارگشا باشد.

1- مصرف ملاتونین به عنوان تنظیم کننده سیکل شب و روز برای بسیاری از افرادی که سفرهای طولانی داشته یا ورزشکارانی که خود را برای مسابقات آماده میکنند توصیه میشود.

2- مصرف کافئین هم مانند ملاتونین اثربخش میباشد. با این تفاوت که کافئین به عنوان یک ماده دوپینگی برای ورزشکاران در روزهای قبل از مسابقه مناسب نیست. اگر شما در یک سفر کاری یا تفریحی هستید مصرف آن را به شما توصیه میکنیم.

3- راه حل طبیعی تر این است که در روز اول که به مقصد رسیدید سعی کنید با ساعت رسمی آن کشور هماهنگ شوید. هرچند کارتان کمی سخت خواهد بود ولی امکانپذیر است و شما میتوانید با کمی تحمل سختی، خودتان را با شرایط وفق دهید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

شاد و سرزنده باشید

مجله علوم ورزشی

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (2)

هنوز نظری ارسال نشده است
  1. اکبری

بسیار عالی... سپاس

  1. پرستو

ممنون و سپاسگذاریم، حتماً که در مسافرت های بعدی رعایت میکنم. پاینده باشید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی