اصل اختصاصی بودن تمرین

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

   جو فریل از دانشگاه آریزونای آمریکا  در وبلاگش در مورد اختصاصی بودن تمرین می نویسد : " اختصاصی بودن مهمترین اصل در علم تمرین است " خیلی از افراد درگیر علم تمرین و دانشمندان این حوزه، به جمله ی فریل به شدت اعتقاد دارند و نویسنده این کتاب نیز بر این باور است که این اصل متاسفانه از سوی بسیاری از تمرین     دهنده ها نادیده گرفته می شود. این اصل ساده، در صورتی که درست انجام نشود منجر به شکست یک تیم و تقدیم امتیاز به حریف ورزشی می گردد. امیدواریم که مربیان و دانشجویان گرانقدر با دقت به این اصل توجه نمایند تا کمتر دچار مشکل گردنند. باید یادمان باشد سرنوشت برخی که به ما اعتماد کرده اند را به بازی نگیریم و در اصول پایبند باشیم.


  اصل اختصاصی تمرین به معنای آن است که ما باید ماهیت هر رشته ورزشی را بشناسیم و با شناخت همه جانبه از ورزشکار به تمرین وی بپردازیم. لطفا برای درک بهتر ، پاراگرافها را تا انتها و با دقت بخوانید. شاید گاهی با خواندن تنها یک خط از پاراگراف اشتباه در برداشت به وجود بیاید.

فرض کنید که یک ورزشکار دوچرخه سواری به زودی زود،مسابقه دوچرخه سواری در یک مسابقات محلی و به مسافت 10 کیلومتر دارد و شما باید این ورزشکار را برای مسابقه آماده نمایید. شاید یک مربی بیاید و به این ورزشکار توصیه کند هر هفته سه بار دو کوپر تمرین نماید تا بهبود قلبی تنفسی پیدا کند. این توصیه ی تمرینی هم اشتباه است و هم درست. زود قضاوت نکنید، با ما باشید تا انتها!

شاید یک مربی دیگر برای بهتر رکاب زدن  در روز مسابقه به ورزشکار ما توصیه کند که با دوچرخه تمرین کند ولی به جای اینکه در تمرینات 10 کیلومتر رکاب بزند هدفش این باشد که 20 کیلومتر در هر دور رکاب بزند ، این شیوه هم اشتباه است و هم درست. زود قضاوت نکنید و ادامه را نیز بخوانید.

 

شاید یک مربی هم برای بهبود شرایط ورزشکار ما توصیه کند که ایشان در سالن وزنه تمرینات را انجام دهد. تمرین پرس سینه و دلتوئید ها نیز از برنامه های تمرینی این مربی می باشد .  این روش هم اشتباه است و البته گاهی هم    می تواند درست باشد.

 

قبل از اینکه به بررسی درست یا اشتباه بودن سه روش تمرینی فوق برای دوچرخه سوارمان باشیم باید به سراغ برخی از مفاهیم تئوری برویم.  در اختصاصی بودن یا اصل ویژگی تمرین که در برخی از منابع فارسی آمده است ، به نظر می رسد همان اختصاصی بودن صحیح می باشد. دستگاه های انرژی مورد نیاز برای ورزشکار، شیوه تمرین که ارتباط دارد با ماهیت هر رشته و اختصاصی بودن گروه های عضلانی بسیار مهم می باشند. 

 

در کتاب های فیزیولوژی به دستگاه های انرژی اشاره شده بود و  در این مقاله در قسمتهای بعدی نیز به اختصار پرداخته می شوند. شما باید بدانید که زمان برای هر تمرین  ارتباط تنگاتنگی با سیستم انرژی آن دارد. به عنوان مثال یک تمرین دو سرعت که در عرض حداکثر 12 ثانیه به پایان می رسد حتی بدون استفاده از اکسیژن نیز امکان پذیر است بنابراین این تمرینی است  از  نوع  بی هوازی و چون ذخایر کراتین یک  ورزشکار نیز بخش قابل ملاحظه ای از این تمرین را  پوشش می دهند مربی باید به این موضوع بی اندیشد که برای بهبود قابلیت های این ورزشکار به تقویت سیستم انرژی فسفاژن بپردازد و تمرینات هوازی در نزدیک مسابقه برای این ورزشکار مضر است. در مثالی که در پاراگرافهای قبلی و در مورد دوچرخه سوار زدیم مربی اول به ورزشکار توصیه کرده بود که به جای 10 کیلومتر،از تمرینات 20 کیلومتر استفاده کند. توجه کنیم این توصیه اگر در 10 یا 15 هفته قبل از مسابقه باشد ایرادی بر آن نیست ولی اگر در نزدیک زمان مسابقات باشیم باید هدف های تمرینی با اهداف مسابقه ای نزدیک باشند یعنی باید مدت زمان تمرین را به زمان و یا مسافتی نزدیک کنیم که در مسابقه نیز وجود دارد. باید از ورزشکار بخواهیم تا در روزهای نزدیک مسابقه مسافت نسبتا مشابهی را رکاب بزند تا سیستم انرژی نیز منطبق با روز مسابقه بهبود یابد. لطفا توجه کنید که توصیه های فوق با اصولی که شما در تمرینات تناوبی و در آینده خواهید دید تضاد ندارند. این پاراگراف بدین موضوع توجه داشته که در اصل اختصاصی تمرین بخشی وجود دارد به نام اختصاصی بودن دستگاه های انرژی.

 

این مقاله ادامه خواهد داشت

منبع: مجله علوم ورزشی

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (1)

هنوز نظری ارسال نشده است
  1. صالح معظم

با سلام
عرض احترام و تشکر بابت مطالب مفید و آموزندتون که تو سایت گذاشتین.
راستی خدمت برادر محترمتون سلام برسونید ، سال 88 دانشگاه شمال مقطع کارشناسی نا پیوسته افتخار شاگردی ایشون را داشتم. احتمالا جنابعالی مرا به خاطر نیاورید ولی خدا رو شکر سال 89 قبل از اینکه فارغ التحصیل بشوم شما را هم ملاقات کردم.
و اینکه خدمدتون عارضم پارسال بعد از اینکه خدمت سربازیم تموم شد کارشناسی ارشد شرکت کردم که سراسری رتبه 23 فیزیولوژی را کسب کردم، انتخاب رشته کردم منتظر نتایج نهایی هستم که اگر لطف خدا شامل حالم بشه احتمال فراوان دانشگاه تهران قبول میشم. که تقدیم میکنم به آقا محمود چون بهشون قول داده بودم .....
ببخشید وقتتونو گرفتم خوشحال و ممنون میشم لطف کنید از تجربیات خودتون تو این زمینه ما راهم رهنمایی بفرمایین.
با تشکر فراوان

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی