بیست سالی که گذشت! ورزش ما هنوز بیمار است.

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دهه های 60 و 70 میلادی را کمتر کارشناسی است که در ورزش به یاد نداشته باشد. سالهای آغار شگفتی شرق در برابر غرب. آری بلوک شرق و کمونیستها به سرعت پیشی گرفتن خود را در ورزش به رخ غربی ها کشیدند. سالیانی که شرق به تدریج در جنگ میادین ورزشی بخصوص در المپیک پیروز قاطع بود. سالیانی که بلوک شرق سابق و در صدر آن شوروی و آلمان شرقی با برنامه ریزی های سیستماتیک خود  مدالهای زیادی را مال خود کردند. البته باید بدانید که مدالهای آن دوران نه تنها به خاطر تلاش ورزشکاران بلکه به خاطر رویکرد علمی شرق به ورزش بوده است. لئونید مدیوف و دکتر بومپا اسطوره های علمی بودند که در آن سالیان پرورش یافتند و هنوز هم میبینید که تئوری های دکتر بومپای رومانیایی پایه و اساس تمرینات ورزشکاران در سرتاسر دنیا است. 

اما بلوک شرق چه کرد؟ بیائید مثالی از یکی از این کشورها بزنیم. رومانی: انتخاب 10000 دختر بچه دبیرستانی برای قایقرانی و گلچین 10 نفر از بین آنها در عرض 2 سال. کسب مدالهای زیادی در قایقرانی زنان در چند سال بعد از آن توسط همین دخترانی که در سیستم استعداد یابی شرقی انتخاب و پرورش یافتند. داستانهای شگفت انگیز اینگونه ای در آن زمان زیاد بود. غرب که به یکباره بیدار شد برای آنکه از غافله عقب نباشد به سرعت به سمت استعداد یابی رفت و سیستم به روز تری نسبت به بلوک شرق ایجاد کرد و توانست فاصله خود را با آنها کم کرده و سپس از آن پیشی بگیرد

 

اما در ایران چه گذشت. چند دهه بعد از آنکه بلوک شرق و غرب به فکر استعداد یابی سیستماتیک و علمی افتاد ایران نیز در سالهای بین 1372 تا 1375 برنامه هایی تقلیدی برای استعدا یابی بنا کرد. پایگاههای قهرمانی استانها یکی پس از دیگری سر بلند نمودند. فاکتورهای فیزیولوژیکی، بیومتریکی، روانشناختی و مهارتی ورزشکاران مختلف از آن سالها در پایگاهها جمع آوری میشدند. نوجوانان زیادی برای تستها مراجعه کردند. انگار که هیچ گاه نوجوانان آن دوره حتی بعد از حدود 20 سال بزرگ نشده اند و شاید هیچ گاه شایسته رقابتهای بین المللی نشده اند. چه شده طرحی با عظمت مالی بسیار اینگونه خاک میخورد و هیچ نتیجه ای از آن سالیان ندیده ایم.

اگر بگوئیم سیستم دچار ایراد بود حرفی است تکراری و شاید هیچ مسئولی نپذیرد. آیا نمیخواهیم از خواب بیدار شویم و بررسی کنیم چرا بعد از این همه سالیان با این همه هزینه هیچ نتیجه ای در استعداد یابی ورزش ایران نداشته ایم؟ تا کنون هم هیچ داستانی مشابه رومانی در کتابهای و پایان نامه ها نوشته نشد.

جای تاسف است امروز که کسی حتی حرفی از آن به میان نمی آورد. مشکل ورزش خود را هر هفته در برنامه نود جستجو میکنیم. حیف است که با داشتن پتانسیلهای بالا علمی در ورزش، مشکل ورزش را در برنامه های زرد تلویزیون دنبال میکنیم. اگر برنامه های اینچنینی دهها سال نیز ادامه یابند تغییری در ورزش نخواهیم. بیایید امروزی تر فکر کنیم و حقیقتها را در کنار واقعیتها گذاشته و مقایسه درستی داشته باشیم.

 

جای تاسف است که هنوز مشکل را درک نکرده ایم و نمیدانیم پزشک و درمانگر این بیماری در ورزش کشور کیست.

 

شکست در فوتبال و  اغلب ورزشها.... را نمیتوان با پیروزی های مقطعی در تک رشته ها  نادیده گرفت. اگر امروز هم آغاز کنیم دیر نیست. بیایید برای یک بار هم که شده در برنامه ها جرات داشته باشیم و از دانشمندان ورزش کشور استفاده کنیم و در جلسات مان از آنها نظر بخواهید.  دانشمندان واقع دنبال صندلی های مدیریتی نیستند. نترسید که روزی جایتان را بگیرند. شکستهای ملی در رشته ها به خاطر سیستم اشتباه در استعداد یابی میباشد که با ریشه یابی آن موارد زیر ر اشاره میکنیم.

 

1- استفاده از نیروی های غیر متخصص برای پایگاههای قهرمانی

2- نداشتن برنامه برای هز رشته

3- مشخص نبودن فاکتورهای کلیدی و معیار انتخاب در رشته ها

4- استفاده از تستهای غیر استاندارد در تستها

5- ارزشیابی سطحی در پایگاههای قهرمانی

6- مبهم بودن سرنوشت در سیستم غربالی و چگونگی حمایت

 

امید است 20 سال دیگر مقاله ای مشابه نوشته نشود

 

خدایارتان

منبع: مجله علوم ورزشی
 

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی