مشکل عدم تعادل در عضلات و مفاصل در حرکات تکراری

 

 

تعادل و توازن در حرکات و عضلاتی که در یک مفصل مشترک اعمال حرکت میکنند برای یک زندگی سالم امری حیاتی میباشد. باید بدانیم که عضلات در یک مفصل با اعمال نیروی انقباضی میتوانند موجب حرکت شوند ولی در زمان استراحت و وضعیت عادی توازن نیرو در دو سمت یک مفصل میتواند باعث آرامش و نیز بهبود کارایی گردد. نمونه یک تعادل در شکل زیر قابل مشاهده میباشد.

 

 

عدم تعادل در بدن در نقاط مختلف میتواند منجر به ناهنجاری هایی همچون کیفوز، لوردوز و.... گردند. انواع عدم تعادل میتواند در اثر دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، منجمله حرکات تکراری در تمرینات ورزشی، حرکات تکراری در کارهای مختلف با توجه به وظایف شغلی و نیز برخی از عادتها در این میان نقش آفرین میباشند. به عنوان مثال در یک شناگر که عملا از عضلات سینه ای خود به کرات استفاده میکند بدن در ناحیه قدامی دارای عضلات کوتاه تری نسبت به عضلات ناحیه پشت برخوردار است. همچنین فردی که در ساعات متماد از روز و شب را مشغول تایپ و فعالیتهای کامپیوتری میباشد در عضلات پشت کشیدگی و در نتیجه کیفوز محتمل خواهد بود. نمونه این دسته از مشکلات را میتوانید در افرادی که به یک فعالیت تکراری مثل چکش زدن از یک سمت بدن مشغول میباشند را بیابید. این افراد از دردهایی در یک سمت از بدن که عضلات آن بیشتر منقبض میباشند رنج میبرند.

 

 

چه باید کرد؟

هر گونه مشکلی که در اثر عدم توازن عضلات اتفاق میافتد میتواند با استفاده از تمریناتی که باعث ریلاکس و کشیده شدن عضله تحت انقباض به همراه تقویت عضلات مقابل همراه است بهبود یابد. همچنین باید بدانیم که گاها حرکات تکراری در یک مفصل که همراه با ضعف و آسیب آن عضله و مشکل در مفصل مربوط بدان همراه است باید با دقت مورد مداوا و بهبود قرار گیرد.

 

امید است این مقاله مفید واقع شده باشد

منبع: مجله علوم ورزشی

   برنامه های ویژه

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی