چند ساعت قبل از تمرین غذا بخوریم؟

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از عمده ترین سوالاتی که شاید ذهن هر کسی را به خود مشغول کرده باشد تغذیه قبل از تمرین و جزئیات مربوط به آن میباشد.

باید بدانید که بدن شما از سه دسته مواد غذایی شامل درشت مغذی ها: کربوهیدارتها، پروتئین ها و چربی های، برای تامین انرژی مورد نیاز فعالیتی استفاده میکند و ریز مغذی ها نیز برای سایر اهداف همچون هموستازی و کنترل مورد مصرف قرار میگیرند. در این مقاله منظور ما مصرف درشت مغذی ها میباشد.

عموما باید بدانید که در هنگام تمرین جریان خون در میزان حداکثری خود در سیستم عضلات بدن شما جریان دارد و هر گونه اختلال در این جریان همچون کاهش میتواند باعث اختلال در تمرین گردد. در نظر بگیرید که در حین تمرین درصد زیادی از خون به سمت سایر نقاط همچون دستگاه گوارش هدایت شود. مطمئنا در این شرایط بدن شما قابلیت مناسبی در تمرین نخواهد داشت و از آن طرف خود سیستم گوارشی بدن شما نیز نمیتواند از حداکثر خون مورد نیاز برای فعالیت خود بهره ببرد که در نتیجه مشکلات گوارشی نیز پیش خواهد آمد. بنابر آنچه گفته شد به جمع بندی زیر خواهیم رسید:

کربوهیدارتها حداقل 3 تا 4 ساعت طول میکشند تا از دستگاه گوارش تخلیه شوند و تا زمانی که تخلیه صورت نگرفت سیستم گوارشی شما نیاز به جریان خون خواهند داشت. پس حداقل 3 تا 4 ساعت بعد از صرف یک وعده غذایی سنگین یا نیمه سنگین که پر از کربو هیدارتها میباشند شما اجازه تمرین خواهید داشت و در صورتی که زودتر به تمرین بپردازید میتواند برای شما خطر آفرین باشد.

مصرف یک وعده غذایی کامل 4 ساعت قبل از تمرین و تا نیم ساعت قبل از تمرین مصرف آب میوه و یا کربو هیدارتهای سبک بجز شیر توصیه میشود. از مصرف مواد قندی گلوکز دار با غلظت بالا در قبل از تمرین بپرهیزید. در حین تمرین میتوانید از مواد شیرین با غلظت پایین به صورت نوشیدنی استفاده نمائید. توجه داشته باشید که وجود مقداری الکترولیت در نوشیدنی میتواند به یاری شما بیاید.

بلافاصله بعد از تمرین از مصرف غذای سنگین بپرهیزید تا رکاوری های مورد نیاز بدن از نظر مواد زائد و ... صورت پذیرد ولی شما میتوانید از غذاها و کربوهای سبک در این حین استفاده فرمائید.

امید واریم که این مقاله مفید بوده باشد

شاد باشید و سرزنده

منبع: مجله علوم ورزشی

   برنامه های ویژه

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (3)

هنوز نظری ارسال نشده است
  1. sara

سلام اقای دکترمیدونین من تازه اومدم تواین سایت خاستم این تضمین رو ازشمابگیرم ک این برنامه ها ب سلامتی هیچ اسیبی نمیرسونه؟؟واینکه میشه ی مقاله راجه به ی برنامه غذایی خوب ک درش افزایش چربی دورشکم وران نباشه بذارید؟ممنونمیشم

با سلام و احترام
بهترین برنامه، برنامه هایی میباشند که به صورت اختصاصی برای هر فرد توصیه میشوند زیرا که تفاوتهای فرد مانع از آن میشود که بتوان یک برنامه را برای همه مفید دانست. بنابراین سعی داشتیم در برنامه های سایت کمترین خطا را داشته باشیم مهمترین اصل خود که سلامت مخاطبان است را حفظ نمائیم. برای چربی دور شکم باید تمرین و تغذیه را در کنار هم داشته باشید وگرنه نتیجه گیری سخت خواهد بود. شاد باشید و سرزنده

  1. M. Rahbari Nejad

I just add here that your statement is well enough to be used , but it would be more useful to have some more explanation on eatable items . Thank you and all the best .

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
دریافت رایگان برنامه های تمرین و تغذیه

ورود به پنل

مشاوره حضوری /غیر حضوری آنلاین  برنامه های تمرینات حرفه ای و تناسب اندام برای اولین بار در کشور
دکتر امانی

تعیین وقت ملاقات حضوری

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...

دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

17 فروردين 1397
دوره مجازی طراحی تمرین کاملا رایگان: کوپن تخفیف صد در صدی

دریافت کد تخفیف 100 درصدی آموزش مجازی طراحی تمرین دویدن برای کاهش وزن مرکز آموزش مجازی فیت پارس تنها وب سایت آموزش طراحی تمرینات ورزشی در کشور میباشد. شما میتوانید...

 
مشاوره حضوری/غیر حضوری برنامه های تمرین
برای ورزشکاران حرفه ای و افراد عادی

دکتر امانی