بلیط های یک طرفه به مریخ و مرکز تحقیقات فیزیولوژِی ورزشی در ناسا

عضویت در کانال تلگرام  ما

http://www.cosmosmagazine.com/files/imagecache/feature/files/features/print/20101029_HomeSweetMars.jpg

بسیاری از دانشمندان علوم فضایی بر این باورند که انسان تنها در صورتی قادر به کشف فضا خواهد بود که بتواند تطابق های لازم جهت زندگی در فضا را نیز داشته باشد.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSzFZN2YheQUVA181NfWwQbR43jHXY1USLEN3KnYv6yjQV8uMqIh4nHMD833w

بر اساس این عقیده است که مرکز مطالعات بزرگی در ناسا وجود دارد که با مطالعات کاربردی خود فضا نوردان را برای زندگی طولانی مدت در فضا آماده میسازد و نیز تمهیدات لازم را جهت برگشت از فضا نیز در نظر میگیرد. این مرکز با اینکه نقش بسیار مهمی در سفرهای موجودات زنده و به ویژه انسان به فضا دارد اما کمتر مورد توجه رسانه ای قرار داشته است. مرکزی که بدون حضور آن هیچ سفری قابل انجام نخواهد بود. مرکز فیزیولوژی ورزش نیز یکی از ارکان اصلی این بخش میباشد.

http://microgravity.grc.nasa.gov/SOPO/ICHO/HRP/ExPC/images/eZLS.jpg

دپارتمان فیزیولوژی ورزشی در ناسا برای آماده سازی فضا نوردان و جلوگیری از عوارض سخت زندگی در شرایط بدون جاذبه تحقیقات وسیعی را به انجام رسانیده است. یکی از پروژه های حال حاضر این بخش آماده سازی افرادی است که باید در یک سفر یک طرفه به مریخ سفر نمایند.

http://microgravity.grc.nasa.gov/SOPO/ICHO/HRP/ExPC/images/ladder_climb.jpg

حدود دو سال پیش ناسا موفق شد یک ربات را به سلامت به مریخ بفرستد. سفری که یک سال بطول کشیده شده بود و حال آنها در پی فرستادن انسان به روی مریخ میباشند. ناسا اعلام کرد که این یک سفر یک طرفه است و برای این سفر برگشتی وجود ندارد. جزئیات این طرح توسط یک خبرنگار اسپانیایی برملا شد. این خبرنگار با سفر به افغانستان موفق شد با افرادی (از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان) که داوطلب این سفر بوده اند نیز ملاقات داشته باشد (تصویر فرمانده گروهان اعزامی در زیر). 

خبرنگار اسپانیایی از فرمانده گروه داوطلب به سفر  پرسید که آیا میدانید این یک سفر یک طرفه است  و برگشتی نخواهد داشت؟ و فرمانده گروهان اعزامی پاسخ داد بلی، برای ما فرقی ندارد ما احساس میکنیم ریسک این سفر به مانند ریسک یک سفر با هواپیمای مسافربری میباشد پس ما میرویم..........

 

http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2008/05/sfc-ruth.jpg

 

نکته مهم این پروژه بزرگ آماده سازی افرادی است که باید در این سفر همراهش شوند. این پرواز در حدود یک سال به طول خواهد انجامید و در طی این مدت بدن در شرایط بی وزنی خواهد بود که میتواند باعث ایجاد مشکلات فیزیولوژیکی عدیده ای گردد. در حال حاضر محققان فیزیولوژی ورزشی ناسا به دنبال راهی هستند تا در طول مدت این سفر بدن افراد را آماده نگه دارند و حداقل اثرات جانبی بی وزنی بر بدن اعمال گردد.

http://microgravity.grc.nasa.gov/SOPO/ICHO/HRP/ExPC/images/iss021e035862_2.jpg

انجام تمرینات قبل از سفر از مهمترین بخشهای این پروژه میباشد و همچنین تمریناتی برای حین سفر با تجهیزات خاص در حال طراحی میباشد. هر چند این سفر را بسیاری از دانشمندان غیر اخلاقی میدانند ولی دریچه ای خواهد بود برای کشف بیشتر فضا.

http://microgravity.grc.nasa.gov/SOPO/ICHO/HRP/ExPC/images/FE2_October_09a.jpg

مطمئنا این سفر بدون اندیشیدن تدابیر مناسب برای آماده سازی مسافرانش میسر نخواهد شد. آیا انسان قادر به زندگی در فضا خواهد شد؟ آیا این سفر امکانپذیر خواهد شد؟ و آیاهای بسیاری دیگر...

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط
مشاوره اختصاصی به صورت آنلاین

 

نظرات (1)

نظر خود را اضافه کنید.

0
ورود

ورود

 


 

تازه ترین ها

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...

مالشعیر جو ( آبجوی بدون الکل): بدمزه ولی مفید

10 مهر 1396
مالشعیر جو ( آبجوی بدون الکل): بدمزه ولی مفید

خیلی از افراد این روزها به عادت و یا دانسته به سمت استفاده از نوشیدنی های تلخ و بدمزه ای به نام مالشعیر های جو میروند. این نوشیدنی ها که...