خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟

مطمئن هستم که خیلی تعجب کرده اید. گنجشک یا جغد؟

اجازه بدهید تا توضیح مختصری بدهیم تا بعد خود را بتوانید تست کنید.

 

انسان در مواجهه با سه گونه از ساعت ها در زندگی خود میباشد. ساعت روزمره که همان ساعت شروع و پایان کار، ساعت نهار و شام و.... میباشد که معمولا در اجتماع تعیین میشود

ساعت دوم ساعتی است که بر اساس حرکات زمین بوده و بر اساس شب و روز و نور خورشید تنظیم میگردد. این ساعت برخلاف اولی تحت کنترل ما نیست.

 

ساعت سوم همان ساعت بیولوژیکی میباشد که بر اساس ترشح هورومونهایی همچون کورتیزول که هورمون استرس  است و یا ترشح ملاتونین یا هورمون خواب تنظیم میگردد.

معمولا آدمها بر اساس خصوصیات بیولوژیکی خود در این ساعت با هم تفاوت دارند و برخی از افراد صبح ها زود از خواب بیدار میشوند و در صبح بسیار پر انرژی تر از سایرین میباشند و برخی دیگر در شبها خوب فعالیت میکنند و تمایل دارند تا صبح را بیشتر استراحت کنند. به دسته اول افراد گنجشک و به دسته دوم جغد گفته میشود. ضمن اینکه برخی دیگر از افراد نیز در  بینابین قرار دارند و هر دوی خصوصیات را در آنها مشاهده میکنیم.

 

البته در اینجا تاکید میکنم که ساعت بیولوژیک قابل تغییر دادن است و تغییر باید تدریجی و در دقیقه های کم باشد و به تدریج پایدار میگردد.

 

این آزمون چه ارتباطی با ورزش دارد؟

باید بدانید که توصیه های تمرین صبح یا عصر برای افراد مختلف متفاوت است. افرادی که خصوصیات گنجشک را دارند تمایل بیشتری به تمرین در صبح از خود نشان میدهند در حالی که اگر به فردی با خصوصیات جغد توصیه کنید که صبح تمرین کند مطمئن باشید که از تمرین بیزار میشود. برعکس این افراد تمایل بیشتری به تمرین در عصرها را از خود نشان میدهند.

همچنین این آزمون به شما کمک میکند تا بدانید در چه ساعاتی میتوانید کارهای مهم خود را اجرا کنید. کارهایی همچون مطالعه، تحقیق، تدریس، و...

حال که مختصری در مورد این آزمون توضیح داده شد، شما میتوانید با پاسخ به 5 سوال ساده که در لینک زیر قرار دارد خود را بیازمائید. نرم افزار سایت به صورت خودکار بلافاصله به شما پاسخ خواهد داد که چه وضعیتی دارید.

 

برای اجرای این آزمون اینجا را کلیک نمائید

 

شاد باشید و سرزنده

 

امید است که این مقاله مفید بوده باشد

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

دوره آموزش تضمینی طراحی برنامه بدنسازی (آموزش آنلاین)

دوره آموزش مجازی 20 جلسه ای ویژه برای افرادی که قصد دارند طراحی استاندارد یک برنامه بدنسازی را بیاموزند. این دوره با تدریس دکتر علیرضا امانی میباشد. در هر ساعت از شبانه روز کاربران میتوانند با ورود به وب سایت از این آموزش استفاده کنند. استفاده از این دوره برای خانمها و آقایان با هر سطح دانش مناسب است.  هم اکنون ثبت نام کنید

 

نظرات (10)

نظر خود را اضافه کنید.

0
ورود

ورود

 


 

تازه ترین ها

نسبت طول انگشتان اشاره و انگشتری و ارتباط با شخصیت افراد

30 ارديبهشت 1396
نسبت طول انگشتان اشاره و انگشتری و ارتباط با شخصیت افراد

  تحقیقات در سالیان اخیر نشان دهنده آن است که ارتباط تنگاتنگی بین شخصیت و تغییرات هورمونی  در رحم و طول انگشتان دست چپ وجود دارد. مردان عموماٌ دارای طول...

حمایت مجله علوم ورزشی از جناب آقای دکتر روحانی

27 ارديبهشت 1396
حمایت مجله علوم ورزشی از جناب آقای دکتر روحانی

  مجله علوم ورزشی حمایت خود را از دکتر روحانی اعلام میدارد