گفتگو با پدر علم تمرین دنیا: پروفسور تئودور بومپا Tudor Bompa

عضویت در کانال تلگرام  ما

Bompa

 

 

تئودور بومپا، مردی که علم تمرین در دنیا با توجه به تئوری های او دگرگون شده. از او به عنوان پدر علم تمرین دنیا یاد میشود و در ایران نیز افراد زیادی از مربیان و دانشمندان علوم ورزشی با کتابهای و مقالات این مرد بزرگ اشنایی دارند. این مقاله هدیه نوروزی مجله علوم ورزشی میباشد به جامعه علمی ورزش و ورزش دوستان و ورزشکاران

بله بسیاری از دانشمندان علوم ورزشی بخصوص در آمریکا در این زمینه اعلام داشته اند که من پایه گذار دوره های تمرینی در دنیا نمیباشم و من نیز در کتابهایم به آنها پاسخ داده ام که من تنها دوره بندی تمرینی را از روسیه گرفتم و به غرب آوردم

مجله علوم ورزشی: تئودور بومپا را به عنوان پدر علم تمرین دنیا میشناسند. کمتر ورزشکاریست در دنیا که موفقیتهایش به خاطر تئوری های این پیرمرد کشاورزاده رومانیایی نباشد. در اینجا  ترجمه مصاحبه مجله "قله اجرا" را با  این مربی بزرگ برای استفاده دوستدارن و علاقمندان علم تمرین ارائه میدهیم.

 

چطور شد که درگیر ورزش شدید؟

مشابه بسیاری از مردمان رومانیایی من هم با فوتبال آغاز کردم. در دوران نوجوانی،  رقابتهای دو و میدانی نیز اشتیاق زیادی در من ایجاد کرده بود برای تمرین و ورزش. من به سرعت در فوبتال رشد کردم و پیشرفتم در فوتبال وابستگی زیاد به دو و میدانی داشت. من در تیمم هر روز قوی تر و بهتر میشدم تا اینکه در سن 17 سالگی به تیم ملی زیر 18 ساله های رومانی دعوت شدم. همزمان من تمرینات خود را در حوزه دو و میدانی ادامه میدادم و در این میان به یک مدال برنز و یک مدال نقره در دو های سرعت و پنجگانه دست یافتم در این زمان بود که آسیب جدی در ناحیه مچ پا باعث گردید که از فوتبال قهرمانی فاصله بگیرم.

 

به هر حال چون برخی از بهترین دوستان من پاروزن بودند من نیز به خاطر آسیب در پاها تغییر رشته دادم و به این رشته ورزشی مشغول شدم. هر چند  ژنتیکی در فعالیتهای سرعتی و انفجاری موفق بودم اینبار به سمت رشته ورزشی رفتم که استقامت حرف اول را میزد و در نهایت در سال 1958 موفق به کسب مدال نقره در رقابتهای قایقرانی قهرمانی اروپا شدم. در این زمان من احساس کردم که من مدیون دانشی هستم که بدون آن قادر به کسب حداکثر موفقیت در ورزش نبودم.

 

در چه زمانی شما به سمت علوم ورزشی رفتید؟

در زمانی که موفقیتهای من به این نقطه رسید احساس کردم که من فاقد دانش کافی در علوم ورزشی میباشم. بنابراین چندین سال به مطالعه پرداختم تا اطلاعاتم را در این زمینه افزایش دهم  و این در شرایطی بود که من در یک جامعه کمونیستی زندگی میکردم.  جایی که اطلاعات و دانش تنها برای افراد کمی قابل دسترسی بود. من مربی دو و میدانی و قایقرانی بودم و در عین حال برای مربیگری تیم ملی قایقرانی دعوت شدم.

از این زمان بود که من شانس به دست آوردن اطلاعات و نیز تحقیق بر روی برخی از فاکتورهای مهم و اساسی در ورزش از جمله تمرینات قدرتی را به دست آوردم. این حوادث در حدود 1960 اتفاق افتاد و از این زمان بود که تغییرات اساسی در حرفه من ایجاد شد.

 

شما به طور گسترده در دنیا به عنوان پدر علم تمرین لقب گرفته اید. آیا این عنوان را قبول دارید؟

این لقب باعث افتخار من است ولی من فکر میکنم این عنوان کمی برای من اغراق آمیز باشد. اجازه بدهید به من تا با شما و خوانندگان مطالبی در مورد علم تمرین در میان بگذارم.

در زمانهای قدیم و در المیپیک باستانی ورزشکاران برای کسب آمادگی مراحلی را طی میکردند که به روش های سنتی صورت میگرفت و امروزه این مراحل به صورتی علمی تر پیش فصل، فصل مسابقه و استراحت لقب گرفته اند.  یک دانشمند روسی بنام لئونید متووید اولین کسی بود که از اصطلاح دوره بندی علم تمرین استفاده نموده بود و این صطلاحات را وارد تاریخ نمود.

 

متووید اولین دانشمندی بود که به صورت علمی تمرینات تیم ملی شوروی را درالمپیک 1952 مورد بررسی قرار داد. فعالیتهای ایشان باعث ایجاد اعتبار در علم تمرین دنیا گردید. نتایج بررسی های متووید بود که طرح ریزی سالیانه تمرین و دوره های ماکرو، مزو و میکرو را پایه گذاری نمود.

 

روسها به جدیدت به دنبال روشهای جدید تمرینی بودند و هر آنچه که در شرق اروپا مورد تحقیق واقع میشد آنها نیز مطلع میشدند و بر این اساس بود که با روسها مرتبط شدم

 

چه تفاوتهایی بین علم تمرین در دهه 50 و حال حاضر وجود دارد؟

تفاوتها را در دو بخش خلاصه میکنیم:

1- متغییر های زیادی که در هر دوره بندی به وجود آمد و باید مورد توجه قرار گیرند.

2- دوره بندی های حال حاضر بسیار تخصصی تر و موثر تر میباشند

با تلاشهای زیادی که توسط محققان و مربیان سطح بالا در حال انجام است علم تمرین به سرعت پیشرفت نمود

 

از چه زمانی شما به تمرینات قدرتی علاقمند شدید؟

 در 1963 و زمانی که Mihaela Penes پرتابگر نیزه بدون مربی ماند و او مجبور شد تا بدون مربی در یک شهر دیگر تمرین نماید. در آن زمان بود که من تصمیم گرفتم تا در مورد دوره بندی های تمرینات قدرتی و توان کار کنم. از آنجایی که توان برابر بود با بکار گیری حداکثر قدرت، منطقی این بود که در وحله اول حداکثر قدرت بهبود یابد تا بتوان در مرحله بعد توان را تقویت نمود. حاصل  تلاشهای من در آن زمان کسب مدال طلای المپیک 1964 توسط Mihaela Penes بود.  تمرینات ادامه یافت تا اینکه در رقابتهای توکیو اولین پرتاب ایشان فراتر از رکورد قبلی خوش بود و به راحتی مدال طلا را صاحب شد

آیا روشهای متفاوتی در دوره بندی های تمرینی وجود دارد؟

بله دوره بندی های دو قله ای ، سه قله ای  و...

هرچند در دوه های 1960 اغلب ورزشکاران از آمادگی تک مرحله ای سود میبردند و لی در برخی از رشته ها نیاز بود که دوه بندی های تمرینی تغییر کند و در دو یا سه مرحله حداکثر کارایی ورزشکاران را داشته باشیم.

 

شما مخالفان خود را دارید!

بله بسیاری از دانشمندان علوم ورزشی بخصوص در آمریکا در این زمینه اعلام داشته اند که من پایه گذار دوره های تمرینی در دنیا نمیباشم و من نیز در کتابهایم به آنها پاسخ داده ام که من تنها دوره بندی تمرینی را از روسیه گرفتم و به غرب آوردم

دو تا از کتابهای من که در مورد دوره بندی های تمرینات استقامتی و و تمرینات قدرتی و توانی به روسی ترجمه شده است.

 

آیا معنی دوره بندی تمرینات تغییرات اساسی یافته است؟

در سالیان اخیر تحقیقات زیادی در حوزه علم تمرین و دوره بندی تمرین صورت گرفته است. و در این اواخر شعارهایی نیز با این عنوان در برخی از مقالات منتشر گردید. "مرگ دوره بندی تمرین"

این در واقع برای من  جایگزینی است از دوره بندی خطی و دوره بندی مواجی یا غیر خطی

من مقالات مشابه در این مورد را مطالعه کردم و برای نویسندگان آنها با این دیدگاهها متاسفم. من در پاسخ به این دیدگاهها دو سوال یا نظر مطرح میکنم

  1. آیا شما واقعا معنی دوره بندی را میدانید؟ من متاسفم که این را مطرح میکنم. سوال من از این افراد درک واقعی آنها از تمرین و علم ورزش میباشد. بگذارید به سادگی بگویم اگر شما بخواهید یک مربی موفق باشید شما باید به خوبی آماده باشید و یک برنامه مناسب و روش مناسبی را به اجرا بگذارید.

 

  1. اگر دوره بندی تمرین موثر نیست باید آن را کنار بگذاریم. خوب پس باید انتخاب کنید. دوره بندی یا هرج و مرج. کدام را قبول میکنید؟

 

دوره بندی غیر خطی تمرین به چه معنی میباشد؟

این چیزی نیست بجز تغییر در اندازه و الگوی تمرین در طول هفته. در وزنه برداراین المپیکی تغییرات در طول روزهای تمرین وجود دارد که باشدتهای مختلف در طول هفته تمرین میکنند و این اصل در بسیاری از رشته های ورزشی نیز وجود دارد.

 

آیا تمرینات با وزنه برای ورزشکاران توانی و سرعتی اصل مهم بشمار میرود؟

برای ورزشکاران سرعتی و کسانی که نیاز به سرعت بالا دارند حداکثر قدرت و چابکی مهم میباشند. در اینگونه ورزشها سه اکستنسور مهم وقلو-نعلی، چهار سر ران و سرینی ها نقش مهم ایفا میکنند. این عضلات در فاز حرکت بسیار مهم میباشند. در واقع تمرین Dead-lift باعث تقویت عضلات پشت ساق پا نمیشود. من سه تمرین قدرتی را برای دونده های سرعت توصیه میکنم

  1. اسکات پشت ساق پا
  2. اسکات
  3. تمرین مناسب برای همسترینگ

چه چیزی میتوان یک مربی را موفق نماید.

چند توصیه ساده. ذهن کنجکاوی داشته باشید و روشهای مختلف را تجربه نمائید

برای به دست آوردن بهترین نتایج. از فروشندگان برحذر باشید. مطالعه مطالعه و مطالعه. زیاد بخوانید. با مطالعه شما خواهید دید که چه چیزی خوب است و چه چیزی را باید دور انداخت. به دنبال روشهای بدیع و تازه باشید.

 

تئودور بومپا نویسنده بیش از 15 عنوان کتاب که در 18 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. بیش از 650000 جلد از کتابهای این دانشمند بزرگ فروخته شد. او مربی ورزشکارن بزرگی در طول تاریخ بوده است و تنها  مربی میباشد که در دو رشته دو و میدانی و قایقرانی در المپیک و رقابتهای جهانی حاضر شد.

 

منبع: مجله علوم ورزشی

هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

 

 

 

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (3)

  1. موسي

خيلي جالب بود از زحماتتان تشكر مي كنم در صورت امكان كتابهاهي جديد ايشان را معرفي كنيد

  پیوست ها
 
  1. سید میثم ساداتی

با سلام
مطلبتون خیلی جالب بود
کتاب های زیادی از این دانشمند خوندم ولی اطلاعاتی از این مرد نداشتم
با تشکر
http://meisamsadati.blogfa.com/

  پیوست ها
 
  1. سید میثم ساداتی

با سلام
واقعا عالی بود
کتاب های زیادی از این دانشمندخوندم ولی اطلاعاتی از این مرد نداشتم
با تشکر از مطلب بسیار جالبتون

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...