آیا کودکان و نوجوانان شما دارای نسبت وزن و قد مناسبی هستند یا در خطرند؟

عضویت در کانال تلگرام  ما

شاخص جرم توده بدنی به عنوان یکی از کاربردی ترین، ساده ترین و در عین حال محبوب ترین شاخصها در ارزیابی ترکیب بدنی توسط اغلب پزشکان و مربیان فیتنس مورد استفاده قرار میگیرد. اما به اشتباه این شاخص به همان صورتی که در مورد افراد بزرگسال مورد استفاده قرار میگیرد  برای کودکان، نوجوانان و جوانان زیر 20 سال هم مورد استفاده و ارزیابی قرار میگیرد که اشتباه است.

 

بگذارید تا با هم مروری داشته باشیم بر روی این شاخص. BMI شاخصی است که با تقسیم وزن به کیلوگرم بر روی مجذور قد به متر حاصل میشود. شما میتوانید خیلی راحت با این فرمول شاخص جرم توده بدنی یا همان BMI خود را محاسبه کنید. فرمول در پایین قرار داده شده است و در عین حال شما میتوانید از طریق محاسبه گر سایت نیز این شاخص را اندازه گیری نمائید. بگذارید در مرحله اول مقایسه فرمولی داشته باشیم. باید اذعان گردد که فرمول محاسبه برای همه افراد اعم از کودکان و بزرگسالان به یک صورت و با همین فرمول میباشد اما تفاوت جایی ظاهر میشود که باید ارزیابی هم داشته باشیم.

 

محاسبه گر های سایت:

نرم افزار محاسبه جرم توده بدن BMI محاسبه گر شماره 1

 

نرم افزار محاسبه جرم توده بدنی BMI محاسبه گر شماره 2

 

شما بعد از محاسبه شاخص جرم توده بدنی اغلب بر اساس جدول زیر فرد بزرگسال را مورد ارزیابی قرار میدهید

جدول دسته بندی افراد بزرگسال بر اساس شاخص جرم توده بدنی

لاغر

<18.5

نرمال

18.5-24.9

اضافه وزن

25-29.9

چاق درجه یک

30-34.9

چاق درجه دو

35-39.9

چاق درجه سه

بالاتر از 40

 
 
تا اینجا در مورد BMI  در مورد بزرگسالان صحبت شده. اما در مورد افراد سنین بین 2 تا 20 سال باید بعد از محاسبه عدد بدست آمده را به صورت صدک تبدیل کنیم. برای این منظور باید از چارتهای استاندارد بین المللی برای دختران و پسران استفاده شود. بگذارید با مثالی استفاده از این جدول را که در زیر آمده است بیان کنیم. فرض نمائید شما برای یک پسربچه 10 ساله بر اساس فرمول بالا BMI برابر با 21 را محاسبه نمودید. حال که این عدد را در چارت مربوطه که در پایین قرار دارد میگذاریم خواهیم دید که این فرد در دامنه زرد رنگ یعنی بین 85 تا 95 درصد قرار دارد که بر اساس نرم صدکی در معرض خطر قرار دارد این درحالیست که بر مبنای جدول بزرگسالان ایشون یک فرد طبیعی بوده است:
 
صدک BMI وضعیت وزنی
ـ کمتر از صدک ۵: کمبود وزن
ـ صدک ۵ تا ۸۵: وزن نرمال 
ـ صدک ۸۵ تا ۹۵: در معرض خطر 
ـ بالای صدک ۹۵: اضافه وزن
 
 
 
برای اینکه شما بتوانید محاسبه ساده تری داشته باشید فایل چارت دختران و پسران را به صورت مجزا در پایین این مقاله پیوست کردیم. اگر شما در محاسبه و ارزیابی این شاخص برای کودکان و نوجوانان خود دچار مشکل شده اید در بخش نظرات پایین همین مقاله مطرح نمائید تا توسط سایر کاربران و یا ما پاسخ داده شود.
 
شاد باشید و سرزنده
دکتر امانی
دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...