سیستم تمرینات فول بادی در بدن سازی

نویسنده:

 

 

برنامه های تمرینات بدنساز با وزنه و یا بدون وزنه بر اساس سیستم های مختلفی میتوانند اجرا گردند. در واقع انتخاب مناسب یک سیستم تمرینی هنر یک مربی میباشد. چه بسا انتخاب نادرست یک سیستم شاید در مراحل اولیه رشد مناسبی را به بار بیاورد ولی در طولانی مدت باعث به فلات رسیدن و عدم پیشرفت ورزشکار نیز گردد. از جمله سیستم های معتبری که امروزه در حوزه تمرینات مقاومتی و به ویژه در تمرینات با وزنه مورد استفاده مربیان و ورزشکاران میباشد سیستم فول بادی و یا در زبان انگلیسی whole body system میباشد.

 

در این سیستم تمرینی، ورزشکار در هر جلسه کلیه بخشهای بدن شامل: بالاتنه، پایین تنه و بخش مرکزی یا همان تنه را در معرض تمرین قرار میدهد. در این سیستم تمرینی ورزشکار باید تمرینات در نواحی بالاتنه و پایین تنه را به صورت متناوب در هر جلسه اجرا نماید. اجرای دو تمرین پشت سر هم در یک ناحیه در این روش منسوخ میباشد.

 

این روش مناسب است برای:

این روش برای همه افرادی که قصد دارند با هدف تناسب اندام و سلامتی تمرین نمایند توصیه میشود. این سیستم تمرینی موجب افزایش در جریان خون و بهبود آمادگی قلبی و تنفسی نیز میگردد. این روش تمرینی برای افراد  دیابتی و قلب و عروقی نیز توصیه میشود.  توصیه میشود هر فردی که قصد دارد یک برنامه تمرین وزنه را آغاز نماید در چند ماه ابتدایی برنامه تمرین از این سیستم در برنامه خود استفاده نماید. در این روش تمرینی مفاصل و تاندونها در وضعیت مناسبی قرار خواهند گرفت و آسیب کمتری نیز در طی تمرینات مشاهده میگردد.

توجه: دراین سیستم تمرینی رشد حجم، قدرت و شکل گیری بدن با سرعت پایین تری نسبت به سایر سیستم ها اجرا میشود بنابراین خیلی از مربیان و ورزشکاران علارغم محاسن بالای این سیستم آن را اجرا و توصیه نمیکنند.

 

آرزوی موفقیت دارم برای شما

مجله علوم ورزشی

   برنامه های ویژه

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

استخوان بندی شما چگونه است؟

23 اسفند 1396
استخوان بندی شما چگونه است؟

یکی از سوالاتی که شاید برای خیلی از شما ها نیز پیش آمده باشد وضعیت استخوان بندیتان است. بگذارید امروز در مورد استخوانبندی بحثی کوتاه داشته باشیم. ترکیب بدن انسان...

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology