Jet Lag چیست و چه باید کرد؟

نویسنده:
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

Jet Lag

 

Jet Lag به معنی مشکلی است که در تفاوت ساعت بیولوژیکی و ساعت واقعی به وجود می آید. اجازه دهید اینگونه توضیح دهیم که اگر شما به یک مسافرت طولانی مانند جنوب شرق آسیا بروید اختلاف ساعتی تا حدود 7 ساعت با کشورمان خواهید داشت. این تفاوت در زمان واقعی با سیکل شبانه روزی که بدنتان بدان عادت داشت را Jet lag میگویند. این اختلاف عموما باعث مشکلاتی میگردد که در اثر چند رو برطرف میگردد.

 

قاعده بر این منوال است که به ازای هر 1 ساعت اختلاف ساعت باید یک شبانه روز به فرد فرصت بدهیم تا به وضعیت عادی برگردد ولی آیا این واقع بینانه است؟

این مشکل برای کسانی که مسافرتشان در روزهای کمی انجام میگردد یا تیم های ورزشی که جهت انجام مسابقات بدین سفرها میروند حاد است. شاید شما با یک تور 7 روزه به این سفر رفته اید. اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن که ماحصل تغییر در مکان میباشد منجر به کاهش کارایی روزانه شما میگردد و نمیتوانید به اندازه کافی از سفرتان لذت ببرید. لذا در این مرحله باید روشهایی را برای برطرف کردن این وضعیت داشته باشیم.

 

روشهای زیر برای کسانی که در معرض این مشکل میباشند میتوانند کارگشا باشد.

1- مصرف ملاتونین به عنوان تنظیم کننده سیکل شب و روز برای بسیاری از افرادی که سفرهای طولانی داشته یا ورزشکارانی که خود را برای مسابقات آماده میکنند توصیه میشود.

2- مصرف کافئین هم مانند ملاتونین اثربخش میباشد. با این تفاوت که کافئین به عنوان یک ماده دوپینگی برای ورزشکاران در روزهای قبل از مسابقه مناسب نیست. اگر شما در یک سفر کاری یا تفریحی هستید مصرف آن را به شما توصیه میکنیم.

3- راه حل طبیعی تر این است که در روز اول که به مقصد رسیدید سعی کنید با ساعت رسمی آن کشور هماهنگ شوید. هرچند کارتان کمی سخت خواهد بود ولی امکانپذیر است و شما میتوانید با کمی تحمل سختی، خودتان را با شرایط وفق دهید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

شاد و سرزنده باشید

مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

 عضو هیات علمی دانشگاه

متخصص علم تمرین و آنالیز آمادگی ورزشکاران.

وب سایت شخصی

نظرات (2)

هنوز نظری ارسال نشده است
  1. اکبری

بسیار عالی... سپاس

  1. پرستو

ممنون و سپاسگذاریم، حتماً که در مسافرت های بعدی رعایت میکنم. پاینده باشید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
 

درمانی برای بی حالی و خستگی مفرط در افراد دیابتی

15 ارديبهشت 1397
درمانی برای بی حالی و خستگی مفرط در افراد دیابتی

  امروز بسیاری از افراد از خستگی مفرط و بی حالی رنج میبرند. برای این مشکل دلائل مختلفی وجود دارد و تنها در صورتی میتوان مشکل را برطرف نمود که...

تمرینات شکم بلی یا خیر؟

24 فروردين 1397
تمرینات شکم بلی یا خیر؟

مجله علوم ورزشی: تمرینات در ناحیه شکم از دسته تمرینات کور (عضلات مرکزی و نگهدارنده بدن) از محبوب ترین و در عین حال پرچالش ترین تمرینات در دنیای علم ورزش...