برای کاهش وزن، کدام وعده غذایی را باید از رژیم غذایی خود حذف نمائید؟

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

یکی از مباحث عمده ای که این روزها در بین اغلب مردم وجود دارد استفاده از رژیم های مختلف و یا مکملهایی است که برای کاهش وزن توصیه میشوند. رژیم های متنوعی امروزه طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند و هر یک از این رژیم ها دارای شرایط استفاده خاص خود میباشند. جملگی رژیم های غذایی با کاهش در میران مصرف درشت مغذی های هر وعده غذایی به افراد کمک میکنند تا کالری دریافتی روزانه را کاهش داده و با ایجاد توازن منفی انرژی به کاهش وزن دست یابید.

در این بین کسانی هم هستند که بر اساس رژیم های طراحی شده توسط خود عمل نموده و با کاهش در مصرف مواد غذایی نتیجه یکسان  میگیرند. نمیتوانیم به قطع روشهای خود ساخته را رد نمائیم زیرا که برخی از آنها بر اساس مطالعه بوده و میتواند موثر باشند. اما مبحث اصلی ما امروز روش حذف وعده های غذایی است. باید تاکید کنیم که حذف وعده های غذایی در صبحانه، نهار یا شام را به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم. اما کاهش در یکی یا چند وعده در رژیم ها توصیه میشود. قبل از اینکه دست به کاهش میزان غذای مصرفی خود نمائید توصیه میکنیم به نکات زیر توجه شود:

 

1- صبحانه مهمترین وعده غذایی است. صبحانه کامل انرژی لازم برای فعالیت و مطالعه در طول روز را برای شما تامین میکند و حذف آن نه تنها باعث کاهش وزن نشده بلکه باعث پرخوری ناشی از گرسنگی در طول روز و در نتیجه چاقی و اضافه وزن میگردد. مصرف صبحانه کامل برای همه از جمله افرادی که دارای رژیم کاهش وزنی هستند توصیه میشود.

 

2- نهار وعده غذایی است که انرژی و اثرات آن برای عصر میباشد. در بسیاری از منایع آمده است که بین کاهش در مصرف شام یا نهار باید از میزان مواد غذایی در شام بکاهیم و نهار را زیاد کم مصرف نکنیم. شاید این دلیل درستی باشد که حذف نهار باعث پرخوری شام و در نهایت افزایش وزن گردد. بنابراین به افرادی همچون کارمندان توصیه میشود که در صورتی که قصد دارید از نهار خود بکاهید در حدی نباشد که باعث پرخوری عصر گردد.

 

3- توصیه میشود از پرخوری در وعده های شام پرهیز نمائید. هر گونه پرخوری در شام و عدم استفاده از کالری مواد غذایی مصرف شده در شام میتواند به تولید بافتهای چربی در بدن کمک نماید. بنابراین شام را سبک مصرف نمائید و از مصرف غذاهای پرچرب در هنگام شام نیز بپرهیزید.

 


با توجه به مطالبی که در این مقاله توضیح داده شد به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم که وعده های غذایی را حذف نمائید. بلکه با کاهش در مصرف غذاهای مضر همچون چربی های و غذاهای فست فودی و نیز افزایش در تحرک و فعالیت بدنی به مبارزه با چاقی بپردازید. امید است که همگی شما در برنامه های تناسب اندامتان موفق و موید باشید

 

شاد باشید و سرزنده

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط
آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 اسفند 1392 19:10

نظرات (4)

  1. مریم

باسلام امکانش هست دارویی برای کم گردن اشتها معرفی کنید به من الکاویل رو معرفی کردن تاثیری داره در مورد قهوه سبز نظرتون چیه با تشکر.

  پیوست ها
 
  1. دکتر علیرضا امانی

با سلام.
قهوه سبز باعث افزایش فشار خون میشود. مراقب افزایش باشید
موفق باشید

  پیوست ها
 
  1. پرستو

من هر از گاهی فشار خونم پاینه. فقط 1 بار هفته قبل فشارم16شده بود.آیا قهوه سبز برا من مضره؟40سالمه زانوی چپم سایدگی داره.برام قهوه سبز مفیده یا نه؟

  پیوست ها
 
  1. سپیده

متشکرم

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...