بدنسازی:محاسبه حداکثر وزن مفیدی که میتوانید داشته باشید

عضویت در کانال تلگرام  ما


اغلب در کتب مختلف بحث بر این است که حداقل وزن ما باید چند باشد. امروز میخواهیم به این مبحث بپردازیم که حداکثر وزنی که شما میتوانید به صورت مفید داشته باشید چند کیلو میباشد؟ منظور از وزن مفید وزنی با حد استاندارد چربی. این وزن شامل بافتهای مفید از جمله عضلات ،لیگامنتها و تاندونها میباشد.

امروزه جوانان و افراد بزرگسال زیادی میباشند که جهت افزایش وزن عضلانی و در واقع افزایش حجم در سالنهای بدنسازی مشغول به تمرین میباشند. باید بدانید که هرگونه افزایش وزن میتواند به صورت طبیعی و یا تحت تاثیر داروها اتفاق بیافتد. متاسفانه امروزه رسیدن سریع به افزایش وزن به عنوان یک هدف در باشگاهها مطرح میباشد و موجب شده تا افراد به سمت افزایش حجم داویی کشانده شوند. سوال مهم اینجا این است: چه میزان افزایش وزن برای بدن شما میتوانید داشته باشید؟


در واقع باید بدانید بدن شما با تاثیر ترکیبی از تمرین، تغذیه و تاثیرات طبیعی هورمونی در بدن میتواند به یک شرایط ایده آل وزن و حجم برسد و استفاده از داورها برای بدنسازی غیر حرفه ای به هیچ عنوان توصیه نمیگردد. اینکه متاسفانه امروز شاهد رواج مصرف داروها در ورزش میباشیم بیشتر به این دلیل میباشد که درک درستی از برنامه های تمرینی وجود ندارد و خلاء دانش در تمرین و تغذیه باعث هدایت افراد به سمت دارو ها گشته و جای بحث آن در این بخش نیست.

در اینجا نکته مهمی که برای اغلب افراد مهم است حداکثر وزنی میباشد که میتواند یک فرد به صورت طبیعی یعنی با تغذیه سالم و ورزش بدست آورد. نتایج بررسی داده ها از1947 تا سال 2010 نشان داد که حداکثر وزنی که یک فرد میتواند بدان دست یابد از یک فرمول و قاعده خاصی پیروی میکند. در واقع با داشتن برخی از اندازه های فیزیکی افراد قادر خواهیم بود که حداکثر وزنی که آن فرد میتواند بدان دست یابد را به پیش بینی نمائیم.

در محاسبه گری که در ادامه آورده شده است شما با قرار دادن داده های اندازه گیری شده از خود میتوانید حداکثر وزنی که میتوانید به صورت طبیعی بدان دست یابید را محاسبه نمائید. (قابل توجه میباشد که این حداکثر وزن ناشی از افزایش بافت عضلانی و سایر بخشهای مفید خواهد بود نه بافت چربی)

قد: قد خود را در حالت ایستاده اندازه بگیرید
دور مچ پا: باریک ترین بخش مچ پا را شامل میشود
دور مچ دست: محیط مچ دست

 

برای استفاده از این نرم افزار آنلاین اینجا را کلیک نمائید

مجله علوم ورزشی
 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (3)

  1. فاطمه

خیلی ممنون عالی بود

  پیوست ها
 
  1. الهام

عالی بود

  پیوست ها
 
  1. میرحسینی

ممنون

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...