عضلات شما از کدام دسته است؟ کند انقباض یا تند انقباض?

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

باید بدانیم بدن ما از دسته تارهای متفاوتی تشکیل شده است. برخی از این تارها خیلی سریع منقبض میگردند و خیلی سریع هم به حالت اولیه برمیگردند و برخی از تارهای دیگر با سرعت پایین تری منقبض و با همان سرعت نیز به حالت اولیه خود برمیگردند. در عین حال باید بدانیم هیچ انسانی نیست که بدنش کامل از یکی از این انواع تشکیل شده باشد. همچنین تارهای بینابینی وجود دارند که از نظر ویژیه گی های فیزیولوژیکی و عملکردی بینابین این دو نوع تار قرار دارند. باید بدانیم خیلی از افراد علاقه دارند تا از تارهای سرعتی و خیلی از افراد نیز به تارهای کند علاقمند هستند. برخی از ویژه گی های این افراد به شرح ذیل است:

1- افراد با تارهای تند انقباض بیشتر توانایی بالاتری در سوزاندن چربی ها دارند

2- افراد با تارهای تند انقباض لاغر تر هستن

3- افراد با تارهای کند انقباض دارای قدرت کمتری نسبت به گروه تند انقباض برخوردارند

4- افراد با تارهای تند انقباض دارای قدرت و توان بالاتری در وزن برابر خواهند بود

5- افراد با تارهای تند انقباض با تمرینات مقاومتی خیلی سریعتر حجم میگیرند

6- افراد با تارهای تند انقباض با تمرینات مقاومتی (وزنه) خیلی سریعتر به قدرت و توان میرسند

البته اینها همه موارد در تفاوت این دو دسته نبودند و من سعی کردم مهمترین آنها را بیان کنم. حال که این تفاوتها را دانستیم به سراغ آزمونی میرویم که تعیین میکند بدن شما از کدام دسته از تارها بیشتر تشکیل یافته است:

در مرحله اول به اندازه کافی گرم کنید (با تمرینات نرمشی و تا حدی کششی). سپس با استفاده از وزنه (هالتر یا ماشین) حرکت  اسکات را اجرا نمائید.  البته این وزنه باید سبک باشد و برای گرم کردن اختصاصی. سپس برای مدت 2 دقیقه استراحت نتمائید. وزن وزنه ها را تغییر دهید و آن را سنگینتر کنید. سعی کنید وزنه ای انتخاب شود که بیش از 8 بار نتوانید آن را جابجا کنید. به عنوان مثال شاید شما قادر باشید وزنه 60 کیلویی را برای تعداد 6 بار در حرکت اسکات جابجا کنید.

بعد از انجام آزمون فوق و برای تجزیه و تحیل آن به سراغ جدول زیر بروید و عدد روبروی 6 تکرار در جدول زیر را پیدا کنید. عدد 1.242 به عنوان ضریب انتخاب میگردد. :


بر اساس این جدول شما باید عدد 1.242 را در رکورد خودتان ضرب کنید. یعنی اگر 60 کیلو را در 6 تکرار اجرا نمودید حاصل برابر با 74.5 خواهد بود. این بدین معنی است که شما باید بتوانید وزنه 74.5 را برای یک تکرار اسکات نمائید. به سراغ این وزنه بروید و سعی کنید یک تکرار را اجرا نمائید. اگر موفق به اجرای آن نشدید و وزنه سبکتری را اجرا کردید یعنی بدن شما از تارهای کند انقباض بیشتر برخوردار است. البته سریع تصمیم نگیرید. چند هفته تمرین کنید و دوباره آزمون را اجرا کنید و اگر برای دو تا سه بار همین نتیجه بدست آمد به احتمال قوی بدن شما از نوع کند انقباض خواهد بود. اگر موفق شدید وزنه 74.5 یا حتی بالاتر را اجرا نمائید پس بدن شما به احتمال زیاد از تارهای تند انقباض بیشتری تشکیل یافته است. این روش یکی از بهترین روشهای تخمینی میدانی میباشد که نیاز به نمونه برداری در عضلات بدن شما نیز ندارد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.
با سپاس
مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...