من نفس کم اوردم!

عضویت در کانال تلگرام  ما

جمله ای کوتاه که بسیار شنیده ایم و به دلیل تکراری بودن همیشه از کنار آن به سادگی گذشته ایم. " من نفس کم اوردم"

حتما با جمله بالا و یا جملات مشابه آن برخورد داشته اید. آیا هیچ گاه نسبت به این جمله به ظاهر عامیانه کنجکاو هم شده اید؟ بگذارید امروز به صورت مختصر جزئیات علمی این جمله را برای شما بازگو کنیم.

بدن ما در طول فعالیتهای هوازی همچون زندگی روزمره و فعالیتهای مختلف کم شدت وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. باید بدانیم که  بخش عمده مواد غذایی تنها در صورتی میتوانند باعث تولید انرژی در بدن گردند که اکسیژن نیز در دسترس داشته باشند. هر گونه محدودیت در دریافت و استفاده از اکسیژن منجر به آن میگردد که فرد در تولید انرژی مورد نیاز برای فعالیت خود ناتوان شده و بنابراین قادر به ادامه فعالیت نباشد که در این صورت با جمله مشابه بالا وضعیت خود را شرح میدهد. " دیگه نفس ندارد"

باید که همه ما بدانیم: بدن ما از محیط اطراف اکسیژن را دریافت میکند. ریه ها اکسیژن دریافتی حاصل تنفس را به خون انتقال میدهند و خون نیز با توجه به ظرفیت خود اکسِژن را به سلول جهت استفاده ارائه میکند. اکسِژن در سلول با توجه شرایط بدن مورد استفاده قرار میگیرد و عوامل زیادی در سلول برای استفاده از اکسیژن مهم میباشند که یکی از مهمترین آنها تعداد میتوکندری و سطح فعالیت آنزیمهای کربس میباشد. اگر بدن شما در هر کدام از مراحل یاد شده از دریافت تنفسی، انتقال از خون و استفاده در سلول دچار مشکل گردد منجر به خستگی ناشی از کمبود اکسیژن میگردد.

بدن اغلب ما آدمها در حالت استراحتی بین 200 تا 300 میلی لیتر اکسیژن در هر دقیقه دریافت میکند و در زمان فعالیت که نیاز به انرژی بیشتری هم دارد به شرایطی میرسد که شاید در هر دقیقه 5 لیتر هم اکسیژن دریافت نماید. البته این میزان با توجه به عواملی که در بالا ذکر شد در افراد متفاوت است.

 

آیا میتوانیم میزان دریافت اکسیژن را بهبود دهیم؟

پاسخ به این سوال بلی است ولی افراد با توجه به پتانسیلهای ژنتیکی محدودیتهایی نیز دارند. یک مربی دانا با استفاده از شیوه های تمرینی منظم و درست قادر به بهبود توانایی فرد در دریافت و استفاده از اکسیژن گردد. شیوه های مختلفی برای این منظور در سطوح مختلف از افراد با سطح پایین یا بالای آمادگی وجود دارد. باید یادآوری کنیم که ما در فیزیولوژی ورزشی به شیوه های مختلف قادر به اندازه گیری توانایی بدن در کسب اکسیژن بوده و سپس با یک برنامه تمرینی منظم آن را بهبود بخشیم.

سعی میکنیم شما را با این شیوه ها در مقالات آتی آشنا نمائیم. اما جا دارد تا لیستی از  مهمترین عوامل موثر در توانایی بدن در کسب اکسیژن را قرار دهیم.

 

1- هوای محیط و میزان اکسیژن موجود در آن

2- تنفس، ریه ها و عضلات تنفسی

3- قلب و سیستم گردش خون و توانایی آن در انتقال اکسیژن

4- توانایی سلولی در استفاده از اکسیژن که به عواملی همچون نوع تار، سطح فعالیت آنزیم های اکسیداتیو، چگالی میتوکندری و .... وابسته است.

 

آرزوی موفقیت و سربلندی همه شما را دارم

دکتر علیرضا امانی

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...