لطفا اطلاع رسانی نمائید: پدید شکاف جریانی قاتل شناگران دریای خزر و اقیانوسها!

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

فصل گرما فرا رسیده و با شروع این فصل افراد زیادی برای شنا کردن به مناطق ساحلی مراجعه میکنند. باید به شما اطمینان دهیم که دانستن برخی از نکات و داشتن برخی از مهارتها میتواند یک سفر خاطره انگیز و شاد را برای شما رغم بزند. متاسفانه در طول سالیان متمادی بوده اند افرادی که به دلیل ندانستن برخی از نکات ساده و یا مهارتهای حداقلی خود را به کام مرگ کشانده و خانواده های زیادی  عزادار گردیدند. امیدواریم نکته مهمی که امروز برای شما توضیح داده میشود بتواند باعث پیشگیری از حوادث آتی باشد.

 

 

پدیده شکاف جریانی دریا یا اقیانوس چیست؟

هر گاه که دریا موج داشته باشد یا حتی اندازه موج کم هم باشد دو جریان ثابت را در دریا خواهیم داشت. جریان اول همان حرکت طبیعی موجها هستند که به سمت ساحل میباشند و جریان دوم برگشت موجها و آب به  سمت دریا میباشد. عموما جریان اول شدید تر بوده و جریان برگشتی خیلی کم شدت و ضعیف میباشد. البته هر چه بر میزان قدرت موج به ساحل افزوده میگردد جریان بازگشت به دریا یا اقیانوس هم شدید تر خواهد بود. اگر شما در یک روز با شدت موج کم در کنار ساحل در آب باشید متوجه خواهید شد که دریا تمایل دارد تا شما را به سمت داخل بکشاند که این نشان از قدرت موج برگشتی دارد. متاسفانه در برخی از نقاط دریا این قدرت برگشت شدید تر صورت میگیرد که بدان شکاف جریانی گفته میشود. سعی شده در تصاویری که در ادامه این متن قرار داده شده با شکل این شکاف شما را آشنا نمائیم. اغلب این شکاف در مابین دو موج موازی اتفاق می افتد و در این منطقه دریا صاف تر به نظر میرسد. ناگفته نماند گاهی این برگشت از ساحل جریانی در زیر دریا ایجاد میکند که بدون اینکه فرد متوجه شود یک جریانی از زیر او را به سمت داخل میکشاند.

 

این شکاف به مانند یک رودخانه در میان دریا عمل میکند که جریان معکوس در آن از سایر بخشهای ساحل با شدت بیشتری صورت میگیرد.

 

 

در سالیان اخیر افراد بسیاری در اثر قرار گردن در این جریانها به سمت داخل دریا کشیده شده اند و جان خود را از دست دادند. اگر شما در این وضعیت قرار گرفتید یه هیچ عنوان سعی نکنید تا خلاف جهت آن شنا نمائید زیاد که این جریان حتی شناگران زبده را نیز خسته میکند. از آنجا که عرض این جریان شاید تنها چند متر باشد بهترین راه فرار از آن حرکت عرضی  به مانند شکل زیر است تا از مسیر آن خارج شوید. خیلی از افراد همچون موج سواران از این جریان استفاده میکنند تا با کمترین تلاش خود را به پشت امواج برسانند.

 

 

امیدواریم این مقاله هرچند مختصر بتواند کمکی باشد برای همه شناگران و مسافران دریاها. لطفا این مطلب را به اشتراک بگذارید تا دوستانتان نیز باخبر گردند.

منبع: مجله علوم ورزشی

 

 

 

 

سایر مقالات توسط این نویسنده

نظرات (3)

  1. saba

دکتر جان سلام .ورزش در ماه رمضان باید چطور باشه ؟ من صبحها پیاده روی میکنم به مدت 45 دقیقه میخواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد ؟ چند روز هست که نرفتم گفتم ببینم نظر شما چیه ؟ ممنون .

  پیوست ها
 
  1. دکتر علیرضا امانی    saba

با سلام و احترام
پیاده روی را برای عصر و قبل از افطار بگذارید. توصیه من یک و نیم ساعت قبل از افطار است.
در عین حال در صورت افت فشار یا هرگونه اختلال فیزیولوژیکی تمرین را قطع نمائید.
موفق باشید

  پیوست ها
 
  1. Parastoo

سلام.وقت بخیر. از مطلب آموزندتون بی نهایت ممنون و سپاسگزارم.

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...