چربی سفید، چربی قهوه ای : کدام یک در بدن شما راحتتر میسوزند؟

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که "آیا چربی ها انواع مختلفی دارد و به صورتهای گوناگون در بدن ما ذخیره میشوند؟" اگر شما هم تاکنون این سوال را در ذهن خود مرور کرده اید توصیه ما به شما مطالعه مقاله حاضر است.

شما در بدو تولد دارای تعداد زیادی ذخایر سلولهای چربی به صورت چربی قهوه ای میباشید. سلولهای قهوه ای رنگ چربی وضعیت متابولیکی خاص خود را داشته و در واقع با سوخت و ساز در این سلولها بدن ما گرم میشود. یکی از دلائل گرم ماندن بدن نوازدان میزان زیاد این نوع از چربی ها در بدن میباشد. به تدریج با افزایش سن از میزان چربی قهوه ای در بدن ما کاسته و چربی جایگزین آن یعنی چربی سفید در بدن ذخیره میشود. چربی سفید به مانند چربی های قهوه ای وضعیت متابلولیکی مناسبی نداشته و به راحتی نیز نمیسوزد بنابراین افزایش این نوع چربی در بدن برای افراد مشکل آفرین خواهد بود.

 

عمده چربی هایی که شما در  زیر پوست بدن خود ذخیره نموده اید از چربی های سفید است ولی نمیتوان به قطع در این زمینه اظهار نظر کرد. عمدتا چربی های ناحیه شکم و زیر پوست این ناحیه از چربی های سفید و چربی های ناحیه ران و باسن از نوع چربی های قهوه ای میباشند. البته به تدریج در طول زمان با افزایش سن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب تبدیل چربی های قهوه ای به چربی های سفید نیز تسهیل میشوند. وجود چربی سفید زیاد در بدن منجر به بیماری های قلبی عروقی، فشار خون، دیابت و ... میگردد. تمرینات منظم هوازی به همراه کنترل تغذیه در طولانی مدت در صورتی که با یک روش زندگی سالم مداومی همراه باشد باعث تبدیل سلولهای سفید چربی به قهوه ای و سوختن راحتتر آن ها با تمرین میگردد.

 

امروزه مکملهایی در بازار وجود دارند که ادعا میکنند باعث تبدیل این دو چربی به هم میگردند و این اواخر یک شرکت اعلام کرد که برای اولین بار یک کپسول برای این منظور ابداع کرده است. هنوز همه این موارد در حد شعارهای تبلیغاتی بوده و نمیتوان آن ها را تائید یا رد نمود. البته آنچه در علم برای ما به اثبات رسیده است افزایش بافتهای چربی سفید در نتیجه کم تحرکی و تغذیه فست فودها، چربی های اشباع و نیز سرخ کردنی های پرخطر میباشد.

 

امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد.

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (2)

  1. علیرضا رجبی

با تشکر ، بسیار جالب بود

  پیوست ها
 
  1. M. Rahbari Nejad ( Amir

Dear Sirs,
Good Day , I really enjoyed reading the article , be sure many people will get benefited from it.

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...