ده نکته مهم برای حفظ تناسب اندام در تعطیلات نوروز!

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

 

شاید شما هم تا به حال به این مسله اندیشیدیده باشید که چطور میتوان در عین حال که از یک تعطیلات طولانی نهایت استفاده را میکنید وضعیت بدنی خود را حفظ نمائید و غذاهای متنوع باعث عذاب وجدان ناشی از اضافه وزن در بعد از تعطیلات نگردند. تعطیلات نوروز در راه است و برای اینکه شما هم در این تعطیلات سالم و سرحال تر از همیشه باشید توصیه های ما را جدی بگیرید. برای اینکه به این خواسته خود برسید کافی است تا نکاتی که در ادامه بدانها اشاره میکنیم را توجه نمائید.


1- بیش از 7 ساعت در شبانه روز نخوابید. توجه داشته باشید که 7 ساعت خواب برای افراد بزرگسال یک حد متعادل و مناسب میباشد و خواب بیش از این میزان میتواند باعث انباشتگی کالری در بدن و در نتیجه چاقی و اضافه وزن گردد. ضمن اینکه خواب کمتر از این میزان نیز باعث ایجاد احساس خستگی در طول روی میگردد.

2- قبل از صبحانه نرمش کنید: نرمش های قبل از صبحانه باعث ایجاد نشاط در شما خواهند شد. این احساس به شما کمک خواهد کرد تا روز پر تحرکی را داشته باشید ، ضمن اینکه نرمش صبحگاهی باعث افزایش متابولیسم شما در طول شبانه روز خواهد شد.

3- صبحانه را کامل مصرف نمائید: مصرف صبحانه کامل ضمن اینکه انرژی شما را در طول روز با افت مواجه نخواهد کرد باعث این میشود که شما از خوردن غذاهای ناسالم در طول روز پرهیز نمائید و یا لااقل آنها را کمتر مصرف نمائید. ضمن اینکه صبحانه کامل موجب میشود شما در طول شبانه روز کمتر احساس گرسنگی داشته باشید.

4- کمتر از اتومبیل برای گردش استفاده کنید. سعی کنید در تعطیلات قدم زدن های طولانی با خانواده و یا دوستان را تجربه نمائید. تا حد امکان کمتر به خودرو سواری و یا گردش در اتومبیل بپردازید.

5- قبل از وعده های غذایی از سالا ها استفاده شود. استفاده از سالادها به شما کمک میکند گوارش مناسبتری داشته باشید. ضمن اینکه مصرف روغن زیتون به همراه سالاد میتواند برای شما در کنترل گرسنگی های روزانه کمک کننده باشد.

6- روزی به صورت 20 دقیقه به سرعت مناسب به پیاده روی سریع بپردازید. این مورد باعث خواهد شد که اگر شما کالری اضافی در بدن خود انباشته اید آن را بسوزانید. این تمرین فراتر از تمریناتی است که قبل از صبحانه اجرا میکنید.

7- مصرف مایعات به ویژه آب را فراموش نکنید. ضمن اینکه مصرف مایعات زیاد گاهی جای آب را نخواهد گردفت. پس تا میتوانید اب بنوشید تا متاسبولیسم پایه مناسبی داشته باشید.

 

امید است توصیه های این مقاله را جدی بگیرید و از ایام تعطیلات خود نهایت لذت را ببرید.

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...