ویژه گی های ساعتهای هوشمند اپل و مایکرو سافت برای سلامت و تناسب اندام

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

شاید کمتر کسی امروزه نام البسه های هوشمندی که برای افزایش سطح سلامتی و تناسب اندام در شرکتهای بزرگی همچون اپل و مایکرو سافت Apple & MicroSoft ساخته میشوند را نشنیده باشد. منظور ما در اینجا همان ساعتهایی میباشند که برای فیتنس طراحی و به بازار عرصه شده اند. زمانی که در مورد این البسه ها میخواهیم یک بررسی را انجام دهیم در وهله اول باید بدانیم چرا شرکتهای بزرگ دنیا به یک باره به سمت این البسه ها رفته و با هم در رقابت میباشند؟

 

امروز چاقی و افزایش وزن به عنوان یک معضل بزرگ در دنیا شناخته شده است. موسساتی همچون انجمن پزشکی ورزشی ایالات متحده آمریکا ACSM در دهه های اخیر بار ها و بارها نسبت به شرایط نامناسبی که ایجاد شده اخطار داده است. همچنین کمتر مقاله ای در دیتابیس های سلامت و ژورنالهای بین المللی سلامت وجود دارند که در مورد وضعیت چاقی هشدار نداده باشد و باید بدانیم که امروزه چاقی حتی بیشتر از جنگها هزینه جانی و مالی ایجاد کرده است. با این تفسیر خیلی واضح است که تکنولوژی و علم باید در خدمت بشر قرار گیرند تا در برابر این مشکلات مقاوم تر شویم.

 

ساعتهای هوشمندی که این اواخر از سوی شرکتهای اپل و مایکرو سافت عرصه شده اند دارای ویژه گی هایی بوده که میتوانند در حوزه فیتنس و تناسب اندام و جلوگیری از چاقی و همچنین بهبود سلامت قلب و تنفس ما را یاری رسانند. سوال اینجاست که چه مشخصه هایی این ساعتها یا البسه های هوشمند باید دارا باشند تا در این حوزه به داد ما برسند. ما سعی میکنیم در مقالات بعدی هر یک از ساعتهای ساخته شده توسط این دو شرکت بزرگ را در جزئیات آنها مورد بررسی قرار دهیم و با هر یک از آنها آشنا شویم ولی مقاله حاضر به این موضوع خواهد پرداخت که برای بهبود وضعیت سلامت ما چه مشخصه هایی از این ساعتها را نیاز داریم. تنها در این صورت است که میتوانیم نسبت به مقایسه محصولات مختلف آگاهانه و بدون جانبداری قضاوت نمائیم. اجازه دهید تا با هم این مشخصه ها را بررسی کنیم.

 

 

1- مهمترین متغیری که ما نیاز داریم تا در این ساعتها بدان توجه گردد ضربان قلب است. دقت در اندازه گیری ضربان قلب در دستگاههای مختلف متفاوت است و هر چه یک ساعت یا البسه هوشمند دقت بالاتری داشته باشد برای ما مفید تر و کاربری تر میباشد. اما ضربان قلب چه کمکی میتواند به ما نماید. باید بدانیم که شما با انجام فعالیتهای ورزشی مصرف اکسیژن خود را بالا میبرید. به ازای هز لیتر اکسیژن که از هوای اطراف دریافت میکنید حدود 5 کیلو کالری انرژی خواهید سوزاند و قابل توجه است که شما در حالت نشسته و استراحتی حدود 0.3 لیتر اکسِژن از فضا دریافت میکنید. بنابراین برای اینکه بدانیم چه میزان کالری مسیوزانیم باید بدانیم که چه میزان اکسیژن مصرف کرده ایم. اندازه گیری اکسیژن با دستگاههای آزمایشگاهی مقدور بوده و نمیتوان با یک البسه ساده آن را اندازه گیری نمود ولی باید بدانیم که یک همبستگی بالایی بین ضربان قلب افراد سالم و میزان اکسیژن مصرفی وجود دارد. همین ارتباط موجب شده که با داشتن ضربان قلب در حین فعالیت میتوان تخمینی زد از انرژی مصرفی در آن فعالیت. کاری که این ساعتها برای شما انجام میدهند.

 

2- دانستن ضربان قلب تمرین برای ما خیلی مهم است. باید بدانیم که اگر نیاز به چربی سوزی بالایی هستیم باید با ضربان قلب بین 60 تا 75 درصد بیشینه تمرین کنیم و اگر شدت تمرین زیر این درصد باشد چربی سوزی موثری خوبی نخواهید داشت. ساعتهای هوشمند با استفاده از دانستن سن، ضربان قلب استراحت به شما خواهند گفت چه درصدی از ضربان بیشینه در حال تمرین هستید و اگر در دامنه چربی سوزی نمیباشید به شما توصیه میکنند که سرعت تمرین خود را بالاتر ببرید تا بتوانید به دامنه چربی سوزی دست یابید. ساعتهای مختلفی برای این منظور طراحی شده اند و بهترین ساعتها مواردی هستند که با استفاده از متغیر ضربان قلب استراحت به این تخمین دست می یابند. بنابراین اگر ساعتی این متغیر مهم را در اندازه گیری خود لحاظ نکرد بدین معنی است که از روش سنتی و قدیمی برای تعیین شدت ضربان استراحت استفاده میکند و ناکارآمد تر از ساعتهایی است که ضربان قلب استراحت را که نشانه ای از آمادگی است را لحاظ میکنند. ساعتهای نوع دوم از روش کاروونن برای تعیین شدت استفاده میکنند که روشی درست و مناسب است.

 

3- شمارش گامها در تمرینی میتواند کمک نماید تا برنامه تمرینی مناسبی برای بهبود سیستم قلب و تنفس و یا چربی سوزی داشته باشیم. متاسفانه گام شمارهایی که هم اکنون ارائه میشوند اغلب دارای دقت نبوده و اجرای یک برنامه تمرینی در آن با مشکل روبرو میشود. بنابریان باید بررسی کنیم کدام البسه هوشمند این متغییر گرانبها را برای شما با دقت اندازه گیری میکند.

 

4- مانیتور کردن و یا برسی وضعیت فعالیت بدنی شما در شبانه روز، ایام هفته و یا ماههای سال و ارائه یک گزارش با یک فایلی که بتوان بر روی یک سیتم کامپیوتر داده ها را بررسی نمود و ارسال گزارش از راه دور به مربی و یا باشگاه یکی دیگر از نیازهای ساعتهای هوشمند میباشد که ساعت های فورانر از موسسه گارمین تا حدی این امکانات را در خود داشته است. از دیگر ویژه گی های این ساعتها میتوان به نصب چی پی اس در آن اشاره کرد که در مسیر یابی تمرین نیز مفید واقع میشده است.

 

5- باید بدانیم علاوه بر موارد بالا،  سبک، قابل استفاده بودن در حین تمرین، ضد آب بودن، زیبایی و عوامل متعدد بسیاری در کارایی هر یک از این تولیدات میتوانند موثر باشند.

سعی خواهیم کرد در مقالات بعدی هر یک از تولیدات شرکتهای بزرگ از جمله مایکروسافت ویندوز و اپل را به صورت مجزا بررسی نموده و نقاط ضعف و قوت آنها را ارزیابی نمائیم.

امیدواریم این مقاله مفید و موثر واقع شده باشد

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (3)

  1. علی سهیلی

با تشکر از مطالب خوبتون

  پیوست ها
 
  1. دکتر علیرضا امانی

امیر عزیز.
ضمن عرض تشکر بابات کامنتهای مفیدی که مینویسید و بدون شک باعث بهبود در مقالات سایت خواهد گردید. سعی بر این است در نوشتن مقالات از کتب درسی و دانشگاهی استفاده شود و متن های بالا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در مقالات آتی سعی میگردد تا...

امیر عزیز.
ضمن عرض تشکر بابات کامنتهای مفیدی که مینویسید و بدون شک باعث بهبود در مقالات سایت خواهد گردید. سعی بر این است در نوشتن مقالات از کتب درسی و دانشگاهی استفاده شود و متن های بالا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در مقالات آتی سعی میگردد تا رفرنسها نیز معرفی گردند.
شاد و سربلند باشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
  1. M. Rahbari Nejad(Amir

Hi Dears
Good day, appreciating you for loading such article , the information provided is good , but some of the lines should be given references to score more effect for the readers knowledge . Regards

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...