Jet Lag چیست و چه باید کرد؟

عضویت در کانال تلگرام  ما

Jet Lag

 

Jet Lag به معنی مشکلی است که در تفاوت ساعت بیولوژیکی و ساعت واقعی به وجود می آید. اجازه دهید اینگونه توضیح دهیم که اگر شما به یک مسافرت طولانی مانند جنوب شرق آسیا بروید اختلاف ساعتی تا حدود 7 ساعت با کشورمان خواهید داشت. این تفاوت در زمان واقعی با سیکل شبانه روزی که بدنتان بدان عادت داشت را Jet lag میگویند. این اختلاف عموما باعث مشکلاتی میگردد که در اثر چند رو برطرف میگردد.

 

قاعده بر این منوال است که به ازای هر 1 ساعت اختلاف ساعت باید یک شبانه روز به فرد فرصت بدهیم تا به وضعیت عادی برگردد ولی آیا این واقع بینانه است؟

این مشکل برای کسانی که مسافرتشان در روزهای کمی انجام میگردد یا تیم های ورزشی که جهت انجام مسابقات بدین سفرها میروند حاد است. شاید شما با یک تور 7 روزه به این سفر رفته اید. اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن که ماحصل تغییر در مکان میباشد منجر به کاهش کارایی روزانه شما میگردد و نمیتوانید به اندازه کافی از سفرتان لذت ببرید. لذا در این مرحله باید روشهایی را برای برطرف کردن این وضعیت داشته باشیم.

 

روشهای زیر برای کسانی که در معرض این مشکل میباشند میتوانند کارگشا باشد.

1- مصرف ملاتونین به عنوان تنظیم کننده سیکل شب و روز برای بسیاری از افرادی که سفرهای طولانی داشته یا ورزشکارانی که خود را برای مسابقات آماده میکنند توصیه میشود.

2- مصرف کافئین هم مانند ملاتونین اثربخش میباشد. با این تفاوت که کافئین به عنوان یک ماده دوپینگی برای ورزشکاران در روزهای قبل از مسابقه مناسب نیست. اگر شما در یک سفر کاری یا تفریحی هستید مصرف آن را به شما توصیه میکنیم.

3- راه حل طبیعی تر این است که در روز اول که به مقصد رسیدید سعی کنید با ساعت رسمی آن کشور هماهنگ شوید. هرچند کارتان کمی سخت خواهد بود ولی امکانپذیر است و شما میتوانید با کمی تحمل سختی، خودتان را با شرایط وفق دهید.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

شاد و سرزنده باشید

مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (2)

  1. اکبری

بسیار عالی... سپاس

  پیوست ها
 
  1. پرستو

ممنون و سپاسگذاریم، حتماً که در مسافرت های بعدی رعایت میکنم. پاینده باشید

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...