تاثیر تمرینات ورزشی بر روی بهبود ناباروری مردان

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

اغلب کشورهای دنیا بخصوص کشورهای در حال توسعه و پیشرفته با معضل بزرگی بنام پیر شدن جمعیت و یا به عبارتی کاهش در زادو ولد روبرو میباشند. کاهش در زاده ولد در دو بخش خواسته و ناخواسته تقسیم بندی میشود. آنچه که در حوزه عدم زادو ولد عمدی میباشد باید در بخشهای مختلف از جمله فرهنگ، عقاید، سیاست و... مورد توجه و بررسی قرار گیرد و جای بحث امروز ما در حوزه نابراوری ناخواسته میباشد.

 

متاسفانه  امروزه جوانان زیادی در کشور ما درگیر ناباروری فیزیولوژیکی میباشند. این نوع از ناباروری به دلایل گوناگونی از جمله آسیب بیضه ها، کم تحرکی و غلظت کم اسپرم، کم تحرکی و سوء تغذیه حادث میگردد. علاوه بر آن مصرف برخی از داروها و نیز مکملها نیز میتواند باعث افزایش این مشکل میگردند. در این میان میتوان به این مورد هم اشاره کرد که ماحصل عدم دانش در علوم ورزشی باعث شده که در بسیاری از باشگاههای پرورش اندام با مصرف مکملهای استروئیدی ناباروری در جوانان افزایش یافته است.

 

 

راههای کاهش و از بین بردن:

در صورتی که ناباروری به دلیل کاهش غلظت و تحرک اسپرم باشد میتوان با یک برنامه منظم تمرین و تغذیه این مشکل را برای همیشه از بین برد. توصیه میگردد قبل از اینکه به این وضعیت مبتلا شوید تمرینات منظم ورزشی بخصوص تمرینات قدرتی با وزنه بدون مصرف مکمل را سرلوحه کار خود قرار دهید. تحقیقات نشان داده است که تمرینات قدرتی با وزنه بر روی بهبود ناباروری اثرات مثبتی داشته. لذا اگر هم اکنون نیز دچار این معضل میباشید توصیه میکنیم تا یک برنامه منظم و علمی وزنه را آغاز نمائید.

 

تغذیه مناسب یکی دیگر از راههای مقابله با این معضل میباشد. مصرف مکمل های دارویی از جمله ویتامین E  و ویتامین C   به همراه مصرف مکمل Zinc Plus تا حد زیادی باعث بهبود در تحرک و افزایش غلظت اسپرم در مردان میگردد.

 

امید است با این مقاله توانسته باشیم کمکی هر چند اندک به جوانان فارسی زبان کرده باشیم.

منبع: مجله علوم ورزشی

www.myfitroad.com

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (2)

  1. رحیمی

با سلام ،
من همسرم خیلی پرکار ودارای یک شغل پر زحمت است ودر واقع کارش به نحوی است که به نظر من به ورزش نیازی ندارد ولی با این حال واریس بیضه دارد واسپرمش ضعیف است آیا باز هم نیازی به ورزش هست ؟از طرفی اگر واریس عمل شود تاثیری بر ناباروری اش دارد؟

  پیوست ها
 
  1. دکتر علیرضا امانی    رحیمی

با سلام و احترام
ضعف اسپرم با مکمل میتواند تا دو ماه برطرف گردد. نیاز صد در صد به تمرین نیست
موفق باشید

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...