آیا تمرینات موضعی بر روی کاهش سایز و چربی ناحیه شکم موثرند؟

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

به نظر میرسد یکی از مباحث عمده این روز های فیزیولوژی ورزشی دنیا تمرینات موضعی میباشد. در سالیان اخیر مقالات متعددی در مورد اثر بخشی یا عدم اثر بخشی تمرینات موضعی نوشت و منتشر گردیده است. اثر تمرینات موضعی بر روی فرم گیری عضلات ناحیه هدف به خوبی اثبات گردیده است. این بدان معنی است که تمرینات موضعی باعث شکل گیری بدن در ناحیه تمرین با توجه به برنامه شده اند. یعنی اگر شما برنامه حجمی را اجرا نمائید باعث حجم گیری عضلات آن ناحیه میگردد. ولی سوالی که در ادامه مطرح میشود این است که آیا این تمرینات باعث کاهش سایز نیز در آن ناحیه میگردند یا خیر؟

پاسخ به این سوال در دو جنبه باید صورت گیرد زیرا که کاهش سایز دو بخش عمده را در بر میگیرد که یکی از آنها کاهش سایز همراه با کاهش توده چربی است و دوم کاهش از طریق خوش فرم شدن عضلات ناحیه تمرین!

باید بدانید که تمرینات موضعی بر روی عضلات باعث میگردد تا عضلات از وضعیت شل و بد فرم خارج شوند و در عین حال این تغییر در ناحیه شکم باعث جمع شدن احشاء به داخل بدن میگردد. لذا در این ناحیه از بدن تمرین موضعی با اثر بر روی عضلات باعث خوش فرم تر شدن آن میگردد. در عین حال اگر پا را فراتر بگذارید با ادامه تمرینات حرفه ای قادر خواهید بود تا عضلات آن ناحیه را حتی برجسته هم نمایئد.

 

اما اثر بخشی بر روی بافتهای چربی هنوز با مناقشات زیادی همراه است. باید بدانید که به ازای هر 3500 کیلو کالری تمرین ورزشی بدون جایگزین در حدود 1 پوند یا 454 گرم  از بافت چربی بدن شما کاسته خواهد شد. پس هر فعالیتی که کالری سوزی بیشتری داشته باشد طبعا چربی سوزی بیشتری هم خواهد داشت. تمرینات موضعی با اینکه در یک زمان برابر میزان کالری بیشتری میسوزانند ولی قابلیت اجرای طولانی مدت را نخواهند داشت و لذا چربی سوزی کمتری به دلیل کالری سوزی کمتر خواهند داشت. مثالی خدمتتان عرض میکنیم. یک فرد میتواند به راحتی بیشتری نسبت به دراز و نشست تمرین دویدن داشته باشد. حال یک دقیقه دراز و نشست به علت فشار بیشتر فراتر از یک دقیقه دویدن نیازمند صرف کالری است ولی باید بدانید که ادامه تمرین درازو نشست محدود  بوده و در مقابل ولی تمرین دویدن ساده است و میتوانید در دقایق طولانی  آن را ادامه دهید پس باید اذعان کنیم که تمرینات هوازی همچون دویدن به دلیل بالا بودن دامنه زمانی تمرین باید چربی سوزی بیشتری را داشته باشند. به همین دلیل است که برای اغلب افراد چربی سوزی از طریق تنها تمرین شکم میسر نمیباشد.

 

با توجه به این مطلب باید توصیه کنیم که اگر به دنبال چربی سوزی موثر میباشید بایستی تمرینات موضعی شکم را به همراه تمرینات دویدن یا سایر تمرینات هوازی همراه سازید تا بهترین نتیجه را کسب نمائید.

امید است که این مقاله مفید واقع شده باشد.

منبع: مجله علوم ورزشی

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (3)

  1. FAZILAT

خیلی خیلی سپاسگزار از توضیح جامع و کامل شما ، واقعا استفاده کردم.
فقط ای کاش چند منبع دیگر هم در این رابطهذکر میفرمودین

  پیوست ها
 
  1. آزاده1

آخه کجا یریم بدوییم ما خانوما مخصوصا اونا که شاغل هستند, اصلا همین شاغل بودن و نشستن طولانی روی صندلی باعث چاقیه

  پیوست ها
 
  1. atefe

به نظر من تمرین خیلی موثر به خصوص دراز نشست با چوب بصورت ضرب دری

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...