محاسبه BMI

عضویت در کانال تلگرام  ما

BMI چیست و چگونه محاسبه میگردد؟

BMI

 

 

BMI به معنی Body Mass Index یا جرم توده بدنی یکی از شاخص های بسیار مهم و کاربردی میباشد که مربیان و پزشکان در ارزیابی افراد از آن استفاده میکنند. محاسبه جرم توده بدنی بسیار ساده میباشد و هر کسی میتواند با داشتن قدر و وزن خود آن را به راحتی محاسبه نماید. کافی است که وزن خود به کیلو گرم را تقسیم بر مجذور قد خود به متر کنید تا  BMI خود را محاسبه نمائید. همچنین شما میتوانید برای اینکه کارتات راحتتر گردد از محاسبه گر زیر برای این منظور استفاده نمائید. به یاد داشته باشید که در حال حاضر بهترین دامنه برای BMI بین 18 تا 24 میباشد و بالاتر و یا پایین تر از این حد نشان از این دارد که باید با مربی یا پزشک مشور گردد.

هر گونه افزایش در این شاخص میتواند باعث این گردد که فرد به سمت شرایط دشوار و خطر زای قلبی و عروقی پش برود و هر گونه کاهش شدید نیز میتواند نشان از یک لاغری مفرط باشد.

 
       
       
  کیلو گرم وزن
       
  متر قد
       
    BMI

 

در صورتی که نیاز به ارزیابی دقیق تر از جرم توده بدنی خود هستید میتوانید از محاسبه گری که در سمت چپ همین صفحه قرار دارد استفاده نمائید.

با سپاس

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (2)

  1. حمید

شاخص BMI به نظر من اصلا علمی نیست! چون فقط به قد و وزن توجه داره و چثه و استخوان بندی فرد و در نظر نمیگیره همینطور خیلی از فرمولهی محاسبه وزن که میبینیم!

  پیوست ها
 
  1. دکتر علیرضا امانی    حمید

با سلام
دوست گرامی. حمید عزیز. این شاخص یکی از شاخصهای معتبر دنیا میباشد ولی کاملترین نیست. برای ارزیابی دقیقتر باید از بسیاری از روشهای دیگر مثل روش هیث و کارتر استفاده کرد که همه جنبه ها را در بر دارد.

سالم و شاد باشید

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...