مشکل عدم تعادل در عضلات و مفاصل در حرکات تکراری

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

 

تعادل و توازن در حرکات و عضلاتی که در یک مفصل مشترک اعمال حرکت میکنند برای یک زندگی سالم امری حیاتی میباشد. باید بدانیم که عضلات در یک مفصل با اعمال نیروی انقباضی میتوانند موجب حرکت شوند ولی در زمان استراحت و وضعیت عادی توازن نیرو در دو سمت یک مفصل میتواند باعث آرامش و نیز بهبود کارایی گردد. نمونه یک تعادل در شکل زیر قابل مشاهده میباشد.

 

 

عدم تعادل در بدن در نقاط مختلف میتواند منجر به ناهنجاری هایی همچون کیفوز، لوردوز و.... گردند. انواع عدم تعادل میتواند در اثر دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، منجمله حرکات تکراری در تمرینات ورزشی، حرکات تکراری در کارهای مختلف با توجه به وظایف شغلی و نیز برخی از عادتها در این میان نقش آفرین میباشند. به عنوان مثال در یک شناگر که عملا از عضلات سینه ای خود به کرات استفاده میکند بدن در ناحیه قدامی دارای عضلات کوتاه تری نسبت به عضلات ناحیه پشت برخوردار است. همچنین فردی که در ساعات متماد از روز و شب را مشغول تایپ و فعالیتهای کامپیوتری میباشد در عضلات پشت کشیدگی و در نتیجه کیفوز محتمل خواهد بود. نمونه این دسته از مشکلات را میتوانید در افرادی که به یک فعالیت تکراری مثل چکش زدن از یک سمت بدن مشغول میباشند را بیابید. این افراد از دردهایی در یک سمت از بدن که عضلات آن بیشتر منقبض میباشند رنج میبرند.

 

 

چه باید کرد؟

هر گونه مشکلی که در اثر عدم توازن عضلات اتفاق میافتد میتواند با استفاده از تمریناتی که باعث ریلاکس و کشیده شدن عضله تحت انقباض به همراه تقویت عضلات مقابل همراه است بهبود یابد. همچنین باید بدانیم که گاها حرکات تکراری در یک مفصل که همراه با ضعف و آسیب آن عضله و مشکل در مفصل مربوط بدان همراه است باید با دقت مورد مداوا و بهبود قرار گیرد.

 

امید است این مقاله مفید واقع شده باشد

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...