مکمل گلوتامین، اثرات و طریقه مصرف آن

عضویت در کانال تلگرام  ما

با اسم تجاری ال-گلوتامین یکی از پر مصرف ترین و فراوان ترین مکملهای است که امروزه توسط بسیاری از افراد که به تمرینات ورزشی میپردازند مورد مصرف قرار میگیرد.

این مکمل دارای ساختار آمینو اسیدی غیر ضروری گلوتامین میباشد که در بدن نیز سنتز شده و در حالت عادی نیاز به مصرف خارجی آن نیز نیست. البته در برخی از منابع عنوان شده که این مکمل گاهی به عنوان یک مکمل نیمه ضرروی شناخته شده که در حالت های خاص در بدن قابل سنتز نمیباشد و باید از طریق منابع خارجی مصرف شود.

با منابع غذایی پروتئینی گیاهی و حیوانی بین 5 تا 10 گرم در شبانه روز در بدن شما تولید این اسید آمینه وجود دارد ولی در شرایط ورزشی این میزان کافی نخواهد بود و نیاز است تا از سایر منابع خارجی برای تامین آن استفاده گردد.

برخی از انواع تمرینات ورزشی طولانی مدت مانند ورزشهای استقامتی ، سه گانه و پیاده روی  در زمان تمرین باعث مشکلاتی ناشی از اختلال سیستم ایمنی که از کاهش سطح گلوتامین در پلاسمای خون میگردند که مصرف مکمل گلوتامین میتواند این نقیضه را برطرف نماید.

همچنین نشان داده شده است که گلوتامین با تحریک در پروتئین سازی میتواند مانع از تجزیه پروتئین در حین تمرین نیز گردد.

تحقیقات حاکی از آن است که گلوتامین میتواند باعث بهبود رکاوری و نیز بهبود بعد از آسیب ها گردد. در عین حال این مکمل اثراتی برای برطرف کردن بیش تمرینی و یا فرسودگی های ناشی از تمرین، بیماری های پشت سر هم ناشی از تمرین و نیز عملکرد ضعیف خواهد داشت.

مصرف 1.5 تا 4.5 گرم از این مکمل به صورت روزانه (به صورت قرص، پورد و کپسول) توصیه میشود. مصرف بالای این مکمل بین 20 تا 30 گرم باعث ایجاد یبوست و نفخ در ورزشکاران گردیده است.

گلوتامین میتواند باعث حفظ ذخایر کراتین فسفات و گلیکوژن در تمرینات گردد. مشخص گردیده است مصرف 3.5 گرم از آن یک ساعت قبل از مسابقه به همراه 50 گرم کربوهیدارت باعث شده تا تحمل ورزشکاران به تمرین افزایش یابد. در عین حال مصرف این مکمل بعد از تمرین نیز باعث بهبود در رکاوری شده است.

امیدواریم این مقاله مفید بوده باشد

منبع: http://www.myfitroad.com

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...