اگر میخواهید شکمی متناسب داشته باشید به سراغ این 5 ماده غذایی نروید

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از چربی های شکم خود رنج میبرید خوب است که بدانید شما تنها نبوده و تحقیقات نشان داده که حدود 55 درصد مردم آمریکا (در سال 2000 این درصد 45 درصد بوده ) از چربی اضافی در شکم خود رنج میبرند. چاقی و چربی در ناحیه شکم امروزه از مهمترین مشکلات در حوزه تناسب اندام و فیتنس تلقی میگردند. بگذارید در این مقاله یک راهنمایی کاربردی برای شما داشته باشیم. اگر قصد دارید به جنگ چربی های شکم بروید در شروع باید 5 ماده غذایی که در زیر آورده شده است را از تغذیه خود حذف و یا لااقل کنترل نمائید. این موارد غذایی به شرح ذیر میباشند.

 

1- غلات تصفیه شده.

اگر شما مطمئن نیستید این مواد غذایی چه دسته میباشند لازم است تا برخی از انواع آن را نام ببریم. برنج سفید، نان سفید، پاستای سفید و ... مواد غذایی مشابه. در مقابل آن میتوانید از گندم کامل و برنج قهوه ای نام برد. تحقیقات دانشمندان دانشگاه پنسلوانیا نیز این مسله را تائید نموده اند که افرادی با مواد غذایی شامل گندم کامل، میوه و مواد غذایی سبوس دارد علاوه بر موفقیت بیشتر در کنترل وزن از چربی شکم نیز بیشتر در امان مانده اند.

 

2-  مواد غذایی حاوی فراورده های سیب زمینی

تحقیقات مجله پزشکی انگلیس نیز در یک تحقیق که بر روی بیش از 120 هزار زن و مرد بالای 20 سال انجام داد این مسله را اثبات کرد که بیشتر افرادی که در این جمعیت با افزایش وزن روبرو بوده اند به صورت معنی داری مصرف فراورده های سیب زمینی سرخ شده (همچون فرنچ فرایز و چیپس ) بیشتری نسبت به سایرین استفاده نموده اند.

 

3- گوشت قرمز و یا فروآورده های آن

تحقیقات مجله تغذیه کلنیکی که بر روی 370 هزار نفر صورت پذیرفت موید آن است که افرادی که به صورت روزانه و منظم حتی در مقدار کم گوشت قرم یا فراورده های مشابه آن را استفاده میکنند بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن میباشند. توصیه این دانشمندان مصرف کنترل شده این ماده غذایی میباشد. البته حذف گوشت به صورت کامل به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

 

4- کیک های خامه ای

میزان بالای کالری به همراه چربی های ترانس نه تنها برای سلامتی مضر میباشند بلکه باعث افزایش وزن و انباشتگی چربی در ناحیه شکم نیز میشود. FDA این ماده غذایی را از اقلام ناسالم و با ریسک سلامتی بالا میدانند. لازم به توضیح است که چربی های ترانس نه تنها باعث افزایش وزن میشوند بلکه مسئول اصلی انتقال سایر چربی ها به ناحیه شکم نیز میباشند. البته چربی های ترانس تنها در خامه وجود ندارند و پیتزاهای منجمد شده و اغلب مواد غذایی سرخ شده دارای این نوع از چربی های میباشند.

 

5- نوشابه های رژیمی

بله درست متوجه شدید. نوشابه هایی که ادعای آنها کاهش وزن شما میباشد با تغییراتی که در مقاومت انسولینی و سطح انسولین و گلوکز خون دارند نه تنها موجب کاهش وزن در طولانی مدت نمیشوند بلکه باعث افزایش چربی در ناحیه شکم و اضافه وزن نیز شده اند. تحقیقات در دانشگاه ویزمان با پزوهش بر روی سه نوع از نوشابه های رژیم اثرات مضر این نوشابه ها را که در نتیجه مواد قندی مصنوعی بوده است را در افرادی بالای 60 سال نیز به اثبات رسانیده است.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دکتر علیرضا امانی - فیزیولوژی وزشی

منبع: مجله علوم ورزشی

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (1)

  1. مهرداد

مطالب مفيد و آموزنده بود ولي بيشتر چاقي ها بستگي به ژنتيك افراد دارد چه بسا كساني كه اين مواد را مصرف مي كنند ولي از چاقي.

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...