انجمن بین المللی AESA به زودی آغاز به فعالیت میکند

 

دهه اخیر فرصت مناسبی بود تا دنیا با معجزه فعالیتهای منظم و برنامه ریزی شده بدنی و ورزش آشنا شود. کشورهای پیشرو و توسعه یافته با کاهش  بودجه های درمانی و افزایش بودجه ورزش و فعالیت بدنی باعث بهبود سطح نشاط و سلامت در جوامع شدند. از آن سو میدانهای ورزشی نیز دیگر به دید یک سرگرمی نبودند. کشورها از میادین ورزشی برای رسیدن به اهداف اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی استفاده میکرده و میکنند.

آنچه تا کنون در این بین مشهود بوده و نقش مهمی در این نظم دارد حضور نیروی های توانمند در حوزه ورزش میباشد. باید بدانیم در صورت عدم حضور مربیان و اساتید حرفه ای و با دانش، سرمایه گذاری های انجام شده نیز به هدر خواهند رفت. در همه کشورهای دنیا فدراسیونهای ورزشی مرکز اصلی تربیت مربیان میباشند و بسیاری از مربیان از دل باشگاهها و یا دانشگاهها علوم ورزشی بیرون می آیند. البته باید گفت در ورزش قهرمانی مهم نیست یک سرمربی از دانشکده علوم ورزشی فارغ التحصیل شود ولی مطمئنا مربی بدنساز هیچ تیم ورزشی موفق را سراغ نداریم که فارغ التحصیل درجه یک از دانشکده های علوم ورزشی نباشد. همچنین افرادی که در حوزه سلامت و تناسب اندام امروزه در باشگاهها کار میکنند اگر به دانش روز مجهز نباشند نه تنها کمکی به مردم نمیکنند بلکه باعث مشکلات عدیده نیز در حوزه سلامت خواهند شد و به سلامت افراد صدمه خواهند زد.

 

سالیان سال است که انجمنهای علمی در دنیا با بررسی وضعیت مربیان و رتبه بندی آنها به لحاظ توانایی های علمی و عملی به مردم کمک میکنند که بهترین مربیان را برای خود برگزینند. این انجمن ها عمدتاٌ غیر دولتی بوده و با همکاری دانشگاهها به مانیتور کردن مربیان میپردازند. خوشبختانه نمونه این انجمنها در دنیا کم نیست تا جایی که انجمنهای ACSM, ACE, NASN , NSCA  از معروفترینهای این حوزه میباشند . همه این انجمنها در تلاش هستند تا برنامه های علمی توسط مربیان ارائه شود و به شدت به دانش افزایی و رقابت بین مربیان و به ویژه مربیان شخصی همت گماشته اند.  برگزاری کارگاههای آموزشی و در کنار آن آزمونهای رتبه بندی مربیان از نقش های مهم این انجمنها میباشند. لازم به توضیح است که همه این انجمنها دارای پشتوانه های علمی بالایی بوده و هر فرد تنها بر اساس علاقه قادر به برپایی آنها نمیباشد. از پشتوانه های علمی این انجمنها میتوان به ژورنال های بین المللی و درجه یک این انجمنها اشاره کرد که داری رتبه های بالا در آی اس آی میباشند.

 

متاسفانه جای این انجمنها در کشور ما تا کنون خالی بود و انجمنهای مشابه که به صورت دولتی بنیاد نهاده شد هم نتوانست کاری از پیش ببرد و هیچ حرکتی در مسیر دست خود انجام ندادند. خوشبختانه حرکات زیربنایی ایجاد یک انجمن بین المللی از سال 2012 در کشور ما نیز بدون حضور موسسات دولتی آغاز گردید. در این سال با راه اندازی مجله بین المللی فیزیولوژی ورزش کاربردی و دعوت از اساتید درجه یک آسیا و ایران یک مجله با استانداردهای بین المللی راه اندازی گردید.  این مجله در ماه اخیر رنک بین المللی  ای اس آی دست یافته و به عنوان اولین مجله فیزیولوژی ورزش کشور دارای امتیاز بین المللی  مطرح گردید. حال که به پشتوانه محکم علمی دست یافته ایم اقدام به فعال سازی انجمنی نموده ایم که در ابتدا در سطح آسیا در راستای رنک بندی و دانش افزایی مربیان ورزشی اقدام نماید. انجمن AESA یا همان Asian Exercise and Sport Science Association  بر اساس پشتوانه علمی مجله بین المللی IJAEP در یک ماه اخیر آغاز به فعالیت نمود. هسته اصلی این انجمن اساتید درجه یک آسیایی بوده و در کنار آن از سایر اساتید دنیا نیز بهره گرفته میشود. سایت این انجمن توسط یک تیم حرفه ای در دست طراحی بوده و به زودی اخبار بیشتری از این انجمن بین المللی خواهید شنید.

آدرس سایت انجمن- سایت در مرحله نهایی آماده شدن میباشد : www.aesasport.com

آدرس مجله بین المللی این انجمن: www.ijaep.com

 

اهداف اختصاصی انجمن:

1- اجرا و یا حمایت از پروژه های علمی-ورزشی

2- ارائه دست آوردهای کاربردی به مربیان، اساتید و مخاطبان عام

3- برپایی کنگرهایی در جهت اشتراک دانش در سطح بین المللی

4- برگزاری کارگاههای آموزشی در حوزه علوم ورزشی

5- برگزاری آزمونها در سطح بین المللی و رنک بندی مربیان و دسته بندی در سایت جهت اعلام به مخاطبان

 

* فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد و یا دکتری در حوزه علوم ورزشی  و  مسلط به زبان انگلیسی که تمایل به همکاری داوطلبانه با انجمن را دارند در فرم پایین همین صفحه با ذکر مشخصات درخواست خود را ارسال نمایند. درخواستها تنها توسط مدیر سایت مشاهده خواهد شد.

 

به زودی در مورد این انجمن بیشتر خواهید شنید

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (1)

  • مهمان (معصومه چنگیززاده)

    با عرض سلام وادب خدمت شما اینجانب مایل به همکاری داوطلبانه با انجمن را دارم تشکر

نظر خود را اضافه کنید.

0

 


 

تازه ترین ها

آیا تدریس دروس جدید رشته های علوم ورزشی منجمله کار آفرینی نیاز به مجوز خاصی دارد؟

20 اسفند 1395
آیا تدریس دروس جدید رشته های علوم ورزشی منجمله کار آفرینی نیاز به مجوز خاصی دارد؟

پیرو سوالات برخی از کاربران در مورد نیاز مجوز خاص از برخی از کارگروهها و یا نهادها برای تدریس درس کارآفرینی در ورزش به استحضار میرساند تنها مرجع تصمیم گیری...

آخرین دادگاه بازیکن مشهور فوتسال کشورمان به اتهام تجاوز به عنف

02 اسفند 1395
آخرین دادگاه بازیکن مشهور فوتسال کشورمان به اتهام تجاوز به عنف

    در روزهای اخیر خبری جنجالی تیتر اغلب روزنامه های ورزشی و غیر ورزشی شده بود. ادعای دختری جوان که یکی از فوتسالیستهای مشهور کشورمان را در دادگاه به...