Beta Alanine بتا آلانین مکملی برای ورزشکاران

عضویت در کانال تلگرام  ما

بتا آلانین


 

بتا آلانین مکملی است که امروزه به عنوان یک مکمل تاثیر گذار در عرصه ورزش معرفی شده است. این مکمل با برخی از اثرات موثر و معنی دار باعث بهبود در وضعیت ورزشکاران بخصوص ورزشکاران بدنسازی گردیده و هر روزه به طرفداران آن افزوده میشود.

 

اثرات مفید

این مکمل به عنوان یک آمینو اسید عیر ضروری در تغذیه افراد معرفی شده است. بدین صورت که این مکمل در بدن ساخته میشود و نیاز ضروری بر مصرف خارجی آن نیست. مکمل بتا آلانین با اثر بر روی وضعیت بافری سلول های عضلانی موجب کاهش وضعیت اسیدی سلول شوده و در نتیجه خستگی را کاهش میدهد. این اثر موجب میگردد تا بتا آلانین موجب کاهش اثرات مضر و منفی اسید لاکتیک گردیده و تاخیر در خستگی همراه با افزایش تمرین پذیری افراد بوده و در نتیجه ورزشکاران در رسیدن به هدف آن را یک مکمل یاری دهنده میدانند.

از سایر اثرات این مکمل میتوان به افزایش استقامت نیز نام برد. در برخی از تحقیقات اخیر افزایش استقامت عضلانی در استفاده از این مکمل دیده شده است. از اثرات قابل توجه این مکمل میتوان به افزایش اثر بخش کراتین میباشد. گزارش گردیده است که در یک مطالعه مصرف این مکمل به همراه کراتین موجب کاهش بیشتر چربی و افزایش بیشتر توده عضلانی بدن گردیده است.

تحقیقات در استفاده طولانی مدت در مورد این مکمل کمتر صورت پذیرفته است و گزارشها حاکی از آن است اثرات جانبی مضر در 8 هفته استفاده از این مکمل دیده نشده است.

 

روش استفاده

مصرف 800 تا 1200 میلی گرم بتا آلانین در سه وعده در روز به ورزشکاران توصیه شده و در برخی از موارد نیز مصرف دوز بالای 1000 میلیگرم باعث کاهش در پمپ خون سرخرگی شده است.

امید است که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: مجله علوم ورزشی 

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (1)

  1. M. Rahbari Nejad

Dears ,
thank you for the article and the item introduced , I have to try it and see the result. Regards- Nejad

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...