Melatonin ملاتونین مکملی برای تنظیم سیکل خواب

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

 

 

 

به همان اندازه که ما از بیداری و وضعیت هوشیاری سود میبریم، یک خواب مناسب و عمیق میتواند منجر به این گردد که در ساعات بیداری موثر تر و هوشیار تر عمل نمائیم. در واقع باید بدانید که چرخه های خواب و بیداری در بدن انسان توسط هورمونهای خاصی میتوانند کنترل گردند و ضمن آن باید بدانید که برخی از عوامل همچون سن، خستگی، نوع تغذیه، شرایط روحی و روانی و.... میتوانند بر روی سیکل های خواب و بیداری شما تاثیر داشته باشند.

بر اساس مختصر توضیحی که داده شد امروز قصد داریم تا به معرفی یکی از مکملهایی بپردازیم که استفاده دوجنبه ای دارد و هم ورزشکاران و هم غیر ورزشکاران از آن برای دستیابی به اهداف خود استفاده مینمایند. مکمل Melatonin ملاتونین مکملی است که به معرفی آن میپردازیم

 

ملاتونین هورمونی میباشد که در غدد پینه آل یا همان صنوبری از مغر ترشح میشود و باعث تنظم چرخه خواب و بیداری در بدن انسان میگردد. این هورمون به میزان کم در گوشت و برخی از میوه و سبزیجات وجود دارد و در عین حال به عنوان یک مکمل نیز در بازا به فروش میرسد.

 

 

این هورمون در زمانی که بدن در یک شرایط تاریک قرار بگیرد و یا در موقع خواب ترشح شده و بیشترین میزان ترشح آن چند ساعت بعد از یک خواب عمیق بوده که خود به عوامل زیادی از جمله میزان خستگی نیز وابسه میباشد. این هورمون با افزایش سن کاهش در ترشح خواهد داشت و بنابراین افراد مسن دارای اختلال خواب بیشتری نسبت به جوانان میباشند.

 

مصرف این هورمون برای برخی از اختلالات از جمله مشکلاتی که در شبهای کوتاه زمستان اتفاق می افتد یا تنظیم خواب برای افراد با بیداری زیاد در انتهای شب نیز به کار میرود.

 

عمده مصرف این هورمون در ورزش برای زمانی است که شما مسابقاتی را در کشورهای مختلف داشته و سفرهای طولانی را اجرا مینمائید. مصرف این هورمون در مورد این ورزشکاران برای تنظیم زمان خوابشان بسیار موثر میباشد. بنابراین مصرف مکمل ملاتونین علاوه بر ورزشکاران برای افرادی که اغلب در سفر بوده و دارای اختلال خواب ناشی از آن میباشند توصیه میشود. همچنین تحقیقات اخیر نشان داده است که اختلالات ترشح ملاتونین برای افرادی که به تمرینات این دور یا به عبارتی داخل سالن میپردازند وجود دارد که این خود موجب کاهش میزان رکاوری در این افراد شده بنابراین با استفاده از میزان کمی از ملاتونین میتوان به این اختلالات پایان داد.

 

توجه: از مصرف ملاتونین در دوران بارداری، شیردهی و یا کودکان بپرهیزید.

 

چه میزان ملاتونین در روز مصرف نمائید؟

تحقیقات اخیر نشان داده که مصرف دوز پایین تر این هورمون به میزان 0.1 تا 0.25 میلیگرم اثر بیشتری در برابر دوزهای بالاتر این هورمون خواهد داشت. شما میتواند این مکمل را در فروشگاههای مکمل یا برخی از داروخانه ها نیز پیدا نمایئد.

 

امید است در پایان این مقاله برای شما مفید و موثر بوده باشد

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...