در شب قبل از مسابقه چه مواد غذایی باید مصرف نمائید

عضویت در کانال تلگرام  ما

 

یکی از نکات مهمی که افراد مختلف ورزشکار از ورزشکاران حرفه ای گرفته تا ورزشکاران مبتدی و در سطوح پایین با آن سروکار دارند تغذیه شب قبل از مسابقه میباشد. باید بدانیم که با توجه به نوع مسابقه، زمان برگزاری، سطح مسابقه و سایر فاکتورهای شما باید برنامه ریزی خود را اجرا نمائید.

در صورتی که مسابقه در ساعات اولیه صبح میباشد توصیه متخصصان ورزشی بر این منوال میباشد که شام در روز قبل از مسابقه کمی زودتر مصرف شود. به عنوان مثال اگر 8 صبح مسابقه دارید بهتر است روز قبل از مسابقه و ساعت 19 شام سنگین به میزان 700 الی 800 کیلو کالری را مصرف نمائید. در آخر شب هم یک میان وعده سبک که عمدتا از آب میوه ها میباشد مصرف شود. شام توصیه میشود دارای میزان زیادی کربو هیدارت باشد و تنها در صورتی که در تمام طول روز فردا، درگیر مسابقه هستید توصیه ما این است که میزان مصرف چربی خود را در شام افزایش دهید. این افزایش در میزان چربی باعث خواهد شد تا در روز بعدی احساس گرسنگی به سراغ شما نیاید.

 

مصرف مایعات در شب قبل از مسابقه باید زیاد باشد و بایستی بین زمان خواب و شام سنگین شما نیز حداقل 2:30 ساعت فاصله زمانی وجود داشته باشد. در صورتی که مسابقه شما در ساعت 8 الی 9 صبح میباشد باید در ساعت 6 الی 6:30 روز مسابقه یک صبحانه نسبتا متوسط با حجم غذایی 300 الی 400 کیلو کالری مصرف نمائید. این صبحانه عمدتا باید از طریق هیدارتهای کربن باشد و در آن از مصرف چربی و پروتئین بکاهید.

 

امید است این توصیه ها مفید واقع شوند.

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (1)

  1. مجتبی

دست شما درد نکنه مرسی مطالبتان خوب بود

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...