نکاتی در گیاه خواری

عضویت در کانال تلگرام  ما

گیاهخواری واژه ای آشناست که امروزه در اغلب رسانه های نامی از آن برده میشود. گیاه خواران به افرادی گفته میشوند که از مصرف پروتئین های حیوانی خوداری مینمایند. اما سوالی که در این میان مطرح میشود نحوه تامین پروتئین های ضروری بدن انسان در این گونه از افراد میباشد؟

باید بدانید که 8 اسید آمینه ضروری در هر دوی منابع حیوانی و گیاهی یافت میشوند ولی در دریافت اسید های آمینه ضروری با استفاده از منابع گیاهی باید تنوع زیادی در مصرف حبوبات و منابع گیاهی  وجود داشته باشد. این مشکل میتواند باعث سوء تغذیه اسید آمینه ای در افراد گیاه خوار گردد. برای اینکه این افراد با این مشکل مواجه نگردند توصیه میگردد تا یک عدد تخم مرغ که دارای پروتئین با کیفیت میباشد به همراه شیر یا ماست روزانه استفاده شود.

شیر و سفیده تخم مرغ حاوی میزان زیادی از اسید های آمینه ضروری میباشند.

به یاد داشته باشید یکصد گرم شیر حدود 4 گرم و یک عدد تخم مرغ نیز به میزان تقریبی 13 گرم و 100 گرم سویا نیز 13 گرم پروتئین دارد. بدن انسان به صورت روزمره به اندازه 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در افراد عادی و مقداری بیشتر در بانوان باردار، بانوان مرحله شیردهی، کودکان در حال رشد و ورزشکاران بدنسازی نیاز به پروتئین دارند. گیاهخواران باید با در نظر گرفتن این موارد،  بایستی راهکاری برای تامین پروتئین های بدن خود جهت اعمال حیاتی و ساخت و سازها داشته باشند.

منبع: مجله علوم ورزشی

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (0)

There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...