چند گرم پروتئین در روز مصرف نمائیم

عضویت در کانال تلگرام  ما

چند گرم پروتئین در روز نیازمندیم و باید مصرف نمائیم؟

این سوال مهمی است که از سوی بسیاری از افراد اعم از ورزشکاران یا افراد عادی پرسیده میشود. باید بدانید که مصرف پروتئین به عنوان یک درشت مغذی که هم در متابولیسم و هم در ساخت و ساز بخشهای عمده از جمله هورمونها نقش دارد برای انسانها بسیار مهم و حیاتی میباشد و هر گونه کاهش در مصرف آن باعث نرسیدن اسید های آمینه ضروری در بدن گشته که میتواند نگران کننده باشد.

علاوه بر اینکه ورزشکاران و بخصوص بدنسازان باید میزان پروتئین مصرفی خود را تنظیم نمایند، بانوان باردار و نیز افراد عادی نیز باید بدان توجه داشته باشند.

میزان پروتئین مورد نیاز روزانه بر اساس وزن افراد متفاوت میباشد. مهمترین توصیه ای که امروزه در این مورد وجود دارد، مصرف آن را به میزان 0.8 وزن در روز برای افراد عادی توصیه میکند. به عنوان مثال برای یک فرد 70 کیلو گرمی محاسبه زیر را انجام دهید.

0.8*70=56

یعنی این فرد در روز نیازمند 56 گرم پروتئین میباشد.

این محاسبه برای افراد مختلف کمی متفاوت میشود. به عنوان مثال بانوان باردار باید به میزان 30 گرم به مصرف پروتئین خود بیافزایند و خانمهایی که شیر دهی به نوزاد دارند باید 20 گرم به این محاسبه بیافزایند.

کودکان و نوجوانان سن رشد نیز باید به جای 0.8 از ضریب بزرگتر یعنی 2.2 استفاده نمایند. یعنی یک کودک 30 کیلو گرمی باید برابر با:

30*2.2=66 گرم در روز مصرف پروتئین داشته باشد.

در مورد افرادی که در مرحله حجم از بدنسازی میباشند نیز از این محاسبه استفاده میشود.

امیدواریم که این مقاله نیز مفید بوده باشد

منبع: مجله علوم ورزشی

 

 

دکتر علیرضا امانی

عضو هیات علمی دانشگاه

مدیر مسئول مجله علوم ورزشی

سایر مقالات توسط این نویسنده
مقالات مرتبط

نظرات (3)

  1. Ali

برا من درمیاد 170 گرم ی جا نوشته بود بالای 120 گرم باید مکمل مصرف کنی خدایی 170 گرم بدون مکمل چطور میشه تو رژیم؟ چقدر گوشت؟
سویا هم پروتئین داره اما راست میگن استروژن رو زیاد میکنه یا تستسترون رو کم؟

  پیوست ها
 
  1. Mohammad Rahbari Nejad ( AMIR )

Dear Organizor ,
I should appreciate you for the valuable articles you are furnishing in your Magazine , really I am benefited by reading them and time to time correcting my diet and the information are veru useful , THANK YOU .

  پیوست ها
 
  1. آزاده

سلام، ممنون عالی

  پیوست ها
 
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
ورود

ورود

 


 

International Journal of Applied Exercise Physiology

تازه ترین ها

استفاده از تکنولوژی در ورزش

15 آذر 1396
استفاده از تکنولوژی در ورزش

قرن ۲۰ و ۲۱ قرن تغییرات وسیع در علم و تکنولوژی.  در این قلب انسان با استفاده از تکنولوژی توانسته مرزهای غیر قابل باور را درنوردد.   همزمان استفاده فراگیر تکنولوژی...

آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

13 مهر 1396
آزمون استاندراد تعیین امتیاز تنبلی

  اهمال کاری و تنبلی یکی از مهمترین معضلات قرن بیست و بیست و یکم میباشد. تنبلی به عنوان یک عامل منفی در موفقیت تحت تاثیر عوامل محیطی و عادتهایی...